Vaistinis skaistenis (Tanacetum parthenium)

tanacetum-parthenium-vaistinis-skaistenisŠis trumpaamžis daugiametis augalas yra kilęs iš Kaukazo, bet dėl gydomųjų savybių ir dekoratyvumo paplito ir kitose Europos dalyse. Seniau vaistinis skaistenis buvo vartojamas gimdymo sąrėmiams skatinti.

Vienametis arba daugiametis augalas, išaugantis iki 50 cm aukščio, su kiaušiniškais plaukuotais pamatiniais lapais, susidedančiais iš 3-5 porų lapelių. Vasarą išsivysto panašūs į saulutės graižai, sudaryti iš geltonų vamzdiškųjų ir baltų liežuviškųjų žiedų. Graižai sutelkti į skėtiškas šluoteles.

Vaistinis skaistenis auga visokiuose dirvožemiuose, jeigu jie nėra per šlapi ir per sunkūs. Augalui labiausiai tinka saulėtos augavietės, bet auga ir daliniame pavėsyje.

Tanacetum parthenium ir šios rūšies veislės augalai dauginasi sėklomis. Geriausiai augalus paauginti patalpoje, o balandžio mėnesį pasodinti. Be to, augalą galima dauginti ir dalijant arba auginiais. Jis ypač tinka gėlių lysvelių pakraščiuose.

Vaistinio skaistenio lapus galima vartoti šviežius arba džiovintus.

Vaistinio skaistenio sudėtyje yra eterinių aliejų ir karčiųjų medžiagų. Anksčiau jo buvo dedama į karčiąsias arbatas, jis buvo vartojamas ir placentos pasišalinimui pagreitinti. Dabartinis mokslas pripažįsta šio seno liaudiško vaisto sudedamųjų medžiagų veiksmingumą ir jo lapus rekomenduoja vartoti nuo galvos skausmo ir migrenos. Maži maišeliai su džiovintais lapais saugo drabužių spintą nuo kandžių.

Dėl augalo sudėtyje esančių medžiagų jo preparatai odą veikia raminamai.

Vaistinio skaistenio žiedynai dailiai atrodo ne tik sode didelėmis grupėmis, bet ir nedideliuose kubiluose balkone, arba terasoje.

Pienelis veidui su vaistiniu skaisteniu

Saują vaistinio skaistenio lapų virti 20 minučių 300 ml pieno. Atvėsinti ir perkošus supilti į butelį. Laikyti vėsioje vietoje. Šis pienelis neleidžia sausai odai išdžiūti ir saugo nuo spuogų.

  3 comments for “Vaistinis skaistenis (Tanacetum parthenium)

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *