Narcizai

vamzdelinis narcizas BeerschebaBuvęs senovės graikų mitologijoje jaunuolis vardu Narcizas, kuris vis žiūrėdavo į savo atvaizdą vandenyje. Jis taip save mylėjęs, jog užsitraukė meilės deivės Afroditės rūstybę, kad jai netarnauja, o tik save myli, ši ir pavertusi Narcizą gėle, kuri visada būna nuleidusi žiedą arba pasukusi jį į šoną.

Narcizai yra amarilinių šeimos daugiametės svogūninės žolės. Jų yra apie trisdešimt rūšių, kitais duomenimis – šešiasdešimt. Sodo narcizai išvesti daugelio rūšių kryžminimo būdu. Lauke auginami šių grupių veislės ir hibridai. Vamzdeliniai narcizai pasižymi stambiais žiedais. Šis pavadinimas toks dėl žiedo panašumo į vamzdį – priedinis vainikėlis yra vamzdelio formos. Šis priedinis vainikėlis-vamzdelis dažnai būna ilgesnis už apyžiedį (arba lygus su juo). Dažniausia spalva – balta arba geltona. Populiarios Vamzdelinių narcizų veislės yra ‚Beerscheba‘ – ši veislė pasižymi labai ilgu vamzdeliu. ‚Gold Medal‘ yra žemaūgė veislė, zemaugiai narcizai King Alfred‚King Alfred‘ – sodriai geltonais žiedais, vamzdelis išsiskiria dailiu gofruotu pakraštėliu, šią veislę galima pražydinti. Narcizas ‚Mount Hood‘ visiškai baltas ir anksti ima žydėti.

Plačiavainikių narcizų žiedai dideli, stambūs, dažniausiai įvairių atspalvių geltoni, kreminiai ar balti, būna ir oranžinių. Priedinis vainikėlis būna ir vamzdelio, ir taurelės formos, kiek trumpesnis už apyžiedį. Veislės ‚Helios‘ žiedai tamsiai geltoni, o vainikėlis oranžinis. ‚La Argentina‘ narcizas baltas, turintis geltoną vainikėlį, žiedas beveik pilnaviduris. ‚Manco‘ veislės žiedai kreminiai-balti, o vainikėlis labai gražus, rausvai oranžinės spalvos, kiek atlenktas.

Siauravainikiai narcizai pasižymi tuo, kad jų žiedų priedinis vainikas yra gerokai trumpesnis už apyžiedį. Veislė ‚Arguros‘ yra su visiškai baltais žiedais, kurių viduryje puikuojasi šviesiai žalia akute. ‚Verger‘ taip pat pasižymi baltais žiedais, tačiau išsiskiria tamsiai raudonu vainikėliu; šis narcizas vidutinio ankstyvumo. Narcizas ‚Kansas‘ įdomus, nors atrodo gana blankiai – žiedai balti su kreminiai baltais vainikėliais. ‚Apricot Distinction‘ – šio narcizo apyžiedis abrikosinės spalvos, o taurelė rausvai oranžinė ir trumpa.

Pilnaviduriai narcizai Golden DucatPilnavidurių narcizų apyžiedžiai susideda iš daugelio skilčių. Geriausia veislė yra ‚Inglescombe‘ – ji blyškoka, gelsvos spalvos, vidutinio ankstyvumo. ‚Golden Ducat‘ yra tikras pilnaviduris su aukso atspalvio geltonu viduriu. ‚Snowball‘ – jau pats pavadinimas sufleruoja, jog šio narcizo žiedai yra sniego baltumo. Narcizas ‚Texas‘ blyškiai geltonas kaip smėlis, turintis raudonai oranžinius vainiklapius centre. ‚Texas‘ yra ankstyva veislė.

Poetiniai narcizai auga pavieniais žiedais, kurie yra pieno atspalvio su mažais plokščiais ryškios spalvos vainikėliais. ‚Actaea‘ veislės žiedas stambus, didelis, baltas kaip pienas su raudonai oranžiniu vainikėliu. Didingai skambanti veislė ‚Queen of Narcissi‘ pasižymi ypatingai dideliais žiedais, baltais kaip sniegas, kurių vainikėliai skaisčiai raudoni. ‚Milan‘ veislės narcizai aukšti su didele akute, pasižymi tamsiai žaliu centru.

Vietos pasirinkimas. Narcizus galima auginti tiek lauke sode, tiek vazonuose. Jei nuspręsite narcizus auginti lauke, tinkamai pasirinkite vietą – narcizai mėgsta saulę, tačiau augtų ir pavėsingoje vietoje, tad juos galima sodinti prie medžių bei krūmų bei ten, kur neužpučia stiprus vėjas.

Dirvožemis. Narcizai gerai auga bet kokiame sukultūrintame dirvožemyje. Jei dirva pasitaiko sunki, molinga, tuomet į ją teks pridėti durpių ir smėlio. Jei dirva vidutinio sunkumo – reikėtų pridėti puvenų ir velėninės žemės. Rūgščią dirvą reikalinga kalkinti. Narcizams sodinti skirtą dirvą reikia parengti iš anksto ir taip pat patręšti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *