Kategorija: Apie augalus

Straipsniai apie sodo augalus.

Varpinė medlieva: nauda ir uogų apkepas

medlievos uogos

Amelanchier spicata C. Koch. – Varpinė medlieva. Trumpai apie augalą ir medlievos uogų naudą, panaudojimą ir vienas nesudėtingas receptas, kaip išsikepti trupininį medlievos uogų pyragą. Apie augalą Vasaržalis krūmas, rečiau iki 6 m aukščio medelis, kilęs iš Šiaurės Amerikos. Lapai ovališki arba kiaušiniški, jaunų apatinė pusė gauruota, vėliau abipus pliki. Žiedai balti, kartais rausvi, trumpose,…

Medlieva (Amelanchier spicata): auginimas ir rūšys

medlieva žiedai

Varpinė medlieva yra erškėtinių (Rosaceae) šeimos augalas ir natūraliai auga Šiaurės Amerikoje. Kaip vaisinis augalas auginamas nuo 1800 metų. Lietuvoje medlieva pradėta auginti  taip pat senokai, tačiau kaip  vaisiniam augalui daug dėmesio nebuvo skiriama. Medlievų galima rasti soduose, miestų želdiniuose, parkuose, prie sodybų. Sulaukėjusių galima rasti miškuose, paupiuose, krūmynuose. Medlieva dar vadinama – ameliankiu, o…

Paprastasis žalčialunkis

žalčialunkis žiedai

Daphne mezereum L. Vasaržalis, nelabai šakotas, iki 1,5 m aukščio krūmas. Lapai pražanginiai, šakų viršūnėse. Žiedai rožiniai, rečiau balti, stipriai kvepiantys, dažniausiai po 3 pernykščių lapų pažastyse. Žydi anksti pavasarį, vos nutirpus sniegui, dar lapams neišsiskleidus. Vaisiai — sultingi, blizgantys, ryškiai raudoni kaulavaisiai, tankiai aplipę šakeles žemiau lapų; prinoksta birželio— liepos mėn.Lietuvoje dažnas. Auga ūksminguose…

Didžioji nasturta (Tropaeolum majus), nasturtė

Didžioji nasturta ar nasturtė yra kilusi iš Andų kalnuose esančių valstybių – Kolumbijos, Ekvadoro, Peru ir Bolivijos, kur ji aptinkama daugiausia vėsaus klimato kalnų srityse. Savo tevynėje šis dekoratyvus vijoklinis augalas jau ilgą laiką vertinamas dėl gydomųjų ir baktericidinių savybių. Apie augalą Šeima: nasturtiniai (Tropaeolaceae). Jautrus šalčiui vienametis laipiojantis augalas išaugina maždaug 3 metrų ilgio…

Kaip užsiauginti braškių savo sode?

braskes krepselis

Braškės yra turbūt populiariausia uoga Lietuvoje. Ir ne tik tarp vartotojų, bet ir tarp sodininkų, kuriems braškės yra viena vertingiausių uoginių kultūrų. Tai yra uoga, kurioje apstu įvairių vitaminų ir mineralinių medžiagų bei kurias, dėl itin malonaus jų skonio, galima panaudoti įvairiais būdais. Jas galima valgyti žalias, o taip pat iš jų galima gaminti uogienes,…

Būdmainis rūgtis (Polygonum amphibium L.)

Daugiametis žolinis augalas, kurio šakniastiebis šliauždamas ir išsišakodamas, ties bambliais gali įsišaknyti, nepriklausomai nuo to, ar tai būtų vanduo ar žemė. Stiebas užauga iki 2 m ilgio, kartais ir ilgesnis. Iškyla vertikaliai virš žemės, vandens paviršiaus ar plūduriuoja vandenyje. Lapai trumpais koteliais, pilkai žalios spalvos, plaukuoti ir išsidėstę pakaitomis. Gali būti su apvaliu arba smailiu galiuku. Plūduriuoja vandenyje…

Paprastasis šaltekšnis

paprastasis salteksnis uogos

Frangula alnus arba Rhamus frangula Rūšies pavadinimas yra kilęs iš lotyniško veiksmažodžio „frangere” – laužyti, nes augalo mediena yra lengvai lūžtanti. Paprastasis šaltekšnis yra nedidelis krūmas ar medelis, kurio aukštis aukštis nuo 2 iki 5 m. Aukščiausias šaltekšnio krūmas gali būti iki 7 m. Medelio žievė rudos, beveik juodos spalvos. Vasarą augalas išskleidžia ovalios formos, šviesiai žalius, šiek tiek blizgančius, lygaus…