Category: Vaistiniai augalai

Būdmainis rūgtis (Polygonum amphibium L.)

Daugiametis žolinis augalas, kurio šakniastiebis šliauždamas ir išsišakodamas, ties bambliais gali įsišaknyti, nepriklausomai nuo to, ar tai būtų vanduo ar žemė. Stiebas užauga iki 2 m ilgio, kartais ir ilgesnis. Iškyla vertikaliai virš žemės, vandens paviršiaus ar plūduriuoja vandenyje. Lapai trumpais koteliais, pilkai žalios spalvos, plaukuoti ir išsidėstę pakaitomis. Gali būti su apvaliu arba smailiu galiuku. Plūduriuoja vandenyje…

Paprastasis šaltekšnis

paprastasis salteksnis uogos

Frangula alnus arba Rhamus frangula Rūšies pavadinimas yra kilęs iš lotyniško veiksmažodžio “frangere” – laužyti, nes augalo mediena yra lengvai lūžtanti. Paprastasis šaltekšnis yra nedidelis krūmas ar medelis, kurio aukštis aukštis nuo 2 iki 5 m. Aukščiausias šaltekšnio krūmas gali būti iki 7 m. Medelio žievė rudos, beveik juodos spalvos. Vasarą augalas išskleidžia ovalios formos, šviesiai žalius, šiek tiek blizgančius, lygaus…

Medetkos nuo visų ligų

Gal medetka ne pati puošniausia gėlė, bet darželyje jai turi atsirasti garbinga ir erdvi vieta. Mat medetkos tai ir vaistinis, ir dekoratyvinis augalas. Medetkos pradeda žydėti birželio mėnesį ir žydi iki vėlyvo rudens (pirmųjų šalnų). Tai vienmetis žolinis augalas. Žiedai – kelių atspalvių: nuo šviesiai geltonos iki beveik plytinės spalvos. Vaistams medetkos žiedai (be žiedkočių)…

Bazilikas liaudies medicinoje

Bazilikas turi stipriai veikiančių medžiagų – fitoncidų, naikinančių vabzdžius kenkėjus ir apvalančių aplinką. Tai yra nuostabus  medingas augalas, žydintis visą vegetacijos laikotarpį. Jo neįprastas kvapas yra pakankamai veiksminga priešalerginė priemonė ir nuostabiai aromatizuoja kambario orą. Bazilikas atbaido kenkėjus ir netgi sukelia jų žūtį. Užtenka daržovių lysvę apsodinti baziliku, ir tai bus neįveikiama kliūtis amarui. Tas…

Beržas karpotasis (lot. Betula pendula)

Karpotasis beržas – vienas didžiausių ir gražiausių Lietuvoje augančių medžių. Jis nuo seno garsėja savo vaistingomis savybėmis. Viena iš svarbiausių vaistingųjų šio medžio dalių yra pumpurai. Beržo pumpurai (vaistažolės) renkami anksti pavasarį (kovo–balandžio mėn.), kai jie jau pabrinkę, bet dar neprasiskleidę. Šakelės su pumpurais nupjaunamos, surišamos į nedideles šluoteles ir džiovinamos pavėsyje. Išdžiovinti pumpurai skleidžia…

Bazilikas kvapusis (lot. Ocimum basilicum)

Malonaus kvapo baziliką šiandien galima rasti ne vienos šeimininkės virtuvėje. Ir ne tik džiovintą, bet ir sėkmingai auginamą vazonėlyje ant palangės. Šį augalą mes pirmiausia žinome kaip prieskonį, tačiau kvapusis bazilikas yra ir puiki gydomoji priemonė nuo įvairių sveikatos sutrikimų. Liaudies medicinoje dažniausiai naudojama bazilikų žolė, kuri ruošiama žydėjimo metu. Bazilikų lapuose yra daug eterinio…

Arbūzas (lot. Citrullus vulgaris)

Rudenį ant mūsų stalo dažnai puikuojasi arbūzai. Saldūs ir sultingi jie valgomi švieži, sūdomi, marinuojami, iš jų daromas netgi medus. O kiek naudos jie duoda mūsų organizmui! Arbūzai priklauso moliūgų šeimai. Arbūzas yra uoga. Arbūzo tėvynė – Afrika, Kalachario dykumoje ir dabar auga laukiniai arbūzai. Egiptiečiai arbūzus augino jau prieš 4000 metų. Arbūzo vardas kilo…