Šermukšnio rudens ugnis

Šermukšnis

Rudenį, rugsėjo – spalio mėnesiais raudonomis arba oranžinėmis uogomis – obuolėliais pasipuošia šermukšnis. Tarsi užsidega rudeninė ugnis mūsų soduose, puošdama visą aplinką ir viliodama šermukšniais mintančius paukščius. Tačiau savo sodybose šį medį auginame ne tik dėl grožio, jo ryškios uogos pasižymi daugeliu vaistinių savybių.

Šermukšnis yra šalčiui atsparus krūmas arba medis, atstovaujantis erškėtinių šeimos obelinių pošeimio augalų genčiai. Raudonuogio šermukšnio medis gali išaugti iki 10-20 metrų aukščio. Šis augalas gali augti praktiškai bet kokioje dirvoje, nors geriausiai auga lengvoje, prisodrintoje humusu ir silpnai rūgščioje dirvoje, gerai praleidžiančioje vandenį. Per karščius ir sausras būtina užtikrinti šermukšniui gerą drėkinimą, nes augalo šaknys išsidėsčiusios dirvožemio paviršiuje. Šermukšniai nebijo šalčių ir stipraus vėjo, mėgsta atviras, gerai apšviestas  vietas, ir tik nedaugelis iš šermukšnių rūšių gali augti pavėsyje.

Nuo šermukšnio rūšies priklauso ir jo vieta sode. Nedideli medeliai gerai prigyja kraštiniame vejos fone, sudarydami geras sąlygas augti kitiems sodo augalams. Stambesniems šermukšnių medžiams rekalinga atvira vietovė. Po šermukšniais galima pasodinti krūmus  ir kitus augalus, nes šermukšnio lapija nėra tanki ir pakankamai praleidžia saulės spindulius. Šių medžių priežiūra nereikalauja labai daug dėmesio, šermukšnio beveik nereikia apipjaustyti ir formuoti lapijos. Pakanka sezono pradžioje pašalinti aplaužytas ir nudžiūvusias šakas.

Ypatingomis vaistinėmis savybėmis pasižymi šermukšnio vaisiai, kurie jau nuo seno yra vartojami ne tik liaudies, bet ir tradicinėje medicinoje. Šermukšnio uogose yra organinių rūgščių, nemažai karotino, mikroelementų – jodo, mangano, vario, kobalto, taip pat vitaminų B, C ir PP. Šermukšnio preparatai vartojami kaip profilaktinė ir gydomoji priemonė sergant daugeliu ligų: tuberkulioze, gastritu, reumatu, kosint, padidėjus kraujospūdžiui, susilaikant skysčiams organizme kaip šlapimą varanti priemonė. Taip pat  šermukšnis pasižymi kraujavimą stabdančiomis savybėmis ir yra puikus antiseptikas.

Šalia gydomųjų savybių šermukšnis pasižymi ir estetinėmis bei praktinėmis savybėmis. Pavasarį ir vasarą šis medis puikiai dera su kitais žydinčiais medžiais ir krūmais ir labai papuošia sodą.  Taip pat šermukšnis puikiai tinka norint sukurti bonsai medelį, lapus ir uogas  galima panaudoti sausų gėlių kompozicijose, dekoruojant namus Kalėdoms. Šermukšnių  uogos dažnai naudojamos ruošiant sultis, užpilus, kompotus, žele, actą, arbatas.

Jeigu jūs norite savo sodybą papuošti šermukšniu, medelį galite įsigyti augalininkystės ūkiuose, prekiaujančiuose sodinukais.  Patyrę augalininkystės specialistai padės jums teisingai išsirinkti norimą šermukšnio rūšį, priklausomai nuo jūsų sodo aplinkos. Raudonuogis šermukšnis ne tik džiugins jus ir jūsų namiškius, bet ir pasirūpins jūsų sveikata.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *