Amžinieji jurginai

Jurginai – tai tikrai amžinai nesenstanti klasika. Juos galime aptikti tiek savo močiučių sodeliuose, tiek, kaip puošmeną, garsiausiuose pasaulio soduose. Įvairiaspalviai, stambiažiedžiai – taip, tai vis jurginai.

jurginai (dahlia)Dahlia – tarptautinis jurginų pavadinimas. Šią gentį sudaro tankūs, krūmingi gumbiniai daugiamečiai augalai, kilę iš Meksikos, Centrinės Amerikos bei Kolumbijos. Gentyje esama mažiausiai 36 rūšių. Senieji Actekų civilizacijos gyventojai jurginus naudodavo net maistui, dar įvairiausioms apeigoms, religinėms ceremonijoms, be abejo, ir puošybai, taip pat kai kurių rūšių stiebus, kurie ilgesni ir labiau sumedėję, naudodavo kaip mažas pypkes. Šiais laikais tiek patys jurginai, tiek jų hibridai naudojami daugiausia tik kaip dekoratyviniai sodo augalai, bet kai kurios rūšys panaudojamos ir maisto gamyboje bei valgio papuošimui.

Kur sodinti jurginų šakniagumbius? Šios gėlės gali augti tiek saulėtoje, tiek ir pavėsingoje vietoje. Dirvožemiui taip pat ne itin išrankūs, augtų beveik visokiame. Žinoma, jei pasodintumėte, tai ir augtų, bet jei norite išskirtinio jurginų žydėjimo, vietą reikėtų pasirinkti atidžiau. Vis dėlto geriau sodinti saulėtoje vietoje, tuomet gausiau suvešės. Būtų gerai, kad jurginus saulė apšviestų bent pusę dienos, galima ir daugiau. Parinkite jurginams vietą, kuri būtų atokiau nuo medžių ir tiesioginio stipraus vėjo, mat šis gali pakenkti šaknims. Su pačios dirvos pasirinkimu kiek paprasčiau. Kaip jau minėta, dirva tinka visokia, bet su geru drenažu ypatingai tinkama, tokioje augdami jurginai vešės. Geras drenažas reikalingas dėl to, jog jurginų šaknys yra paviršinės, tad užsistovėjęs vanduo tikrai ne į naudą. Čia tinka smėlis, humusas, durpės, samanos.

Kaip paruošti dirvą sodinimui? Jei įmanoma, jurginus tinkamiausia sodinti po lietaus. Jei jo nesulaukiate, nieko tokio. Gerai perkaskite dirvą, kurioje ketinate sodinti. Iškaskite gerokai didesnes duobeles, nei yra jurgino šakniagumbis. Didesnės duobelės reikia tam, kad galėtumėte pripilti ten komposto, durpių ar smėlio, jei esama dirva nepasižymi geru drenažu. Tuomet patręškite mėšlu. Tokį dirvos paruošimą atlikite rudenį. Visai žiemai taip ir palikite. Stenkitės per tą laiką iki pavasario nuolatos pašalinti išaugusias piktžoles – tai palengvins pavasario sodinimo darbus. Pavasarį tą pačią vietą gerai išpurenkite, bet giliai nekaskite. Jei nuspręsite tręšti, įsitikinkite, ar trąšose bus azoto. Tai labai tinkamas priedas.

Kaip iki sodinimo laikyti jurginų šakniagumbius? Labai svarbu, kaip Asahi Chohjiiki sodinimo sandėliuojate šakniastiebius. Jokiu būdu negalima jų laikyti minusinėje temperatūroje, tačiau ir nepersistenkite su šiluma, – geriausia vėsi, bet ne per šalta, patalpa. Taip pat ne mažiau svarbūs faktoriai yra tamsa ir drėgmė. Tokių tinkamų vietų rasite rūsyje bei palėpėje. Kas kiek laiko vis tikrinkite, ar šakniagumbis neapėjo pelėsiais ir nepradėjo pūti. Imdami šakniagumbį į rankas nepažeiskite augančios vadinamosios „akutės“.

Jurginus geriausia sodinti jau kiek po žiemos sušilus orui, kaip ir tulpes, morkas ar kitas šaknines daržoves. Žodžiu, neskubėkite sodinti ankstyvą pavasarį, verčiau palaukite kiek šiltesnių orų.

arabniteJurginai tikrai papuoš jūsų sodus, mat jų žiedai yra įvairiausių formų, dydžių bei spalvų. Apvalūs, pilni, smailėjančiais žiedlapiais, ryškūs žiedai priklauso Dahlia ‚Arabian Nihgt‘ ir ‚Aurora‘s Kiss‘. Visiškai kitokios formos su atgal nusvirusiais žiedlapiais yra Dahlia ‚Asahi Chohji’. Tarp įvairiausių gražiausių kultivarų kiekvienas ras savo gėlę. Juolab kad spalvų gausa turbūt pranoksta visas kitas gėles. Galima rasti net juodais ar tamsiai mėlynais žiedais jurginų hibridų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *