Vienapiestė gudobelė

Crataegus monogyna

Botaninis aprašymas:
Daugiametis 2-5 metrų aukščio dygliuotas medis arba krūmas. Šakos rusvai pilkos. Dygliai 1cm ilgio, reti, blizgantys, tiesūs arba tik nežymiai išsilenkę, kartais jų nėra. Lapai pražanginiai, kotuoti, elipsiški, plunksniškai skiautėti, tamsiai žalia, blizgančia viršutine puse ir šviesesne apatine. Žiedynasskėtiška kekė. Žiedai balti ir apskriti, po 10-18 susitelkę skėtiškuose, plikuose arba nežymiai plaukuotuose žiedynuose. Žydi gegužės – birželio mėnesiais, vaisiai prinoksta rugsėjo mėnesiais ir kabo ant šakelių beveik visą žiemą. Vaisius- raudonas miltingas obuoliukas su vienu kauliuku. Gyvena iki 300 metų. Dekoratyvinis, medingas, vaistinis ir vaisinis augalas.

Paplitimas:
Europa, išskyrus šiaurines sritis, Vakarų Sibiras, Himalajai, Kaukazas, Krymas, Mažoji Azija, Sirija, Šiaurės Afrika. Lietuvoje auga miškuose, pamiškėse, krūmuose, upių šlaituose, daugiausia sunkesniuose kalkinguose dirvožemiuose. Paplitęs visoje respublikoje. Dažnas. Auginamas parkuose, sodybose, kapinėse, miestuose pavieniui ir gyvatvorėse. Auginama daugiau kaip 20 introdukuotų rūšių. Lietuvoje savaime dar auga miškinė gudobelė(Crataegus rhipidophylla), kuri taip pat pasižymi vaistinėmis savybėmis.

Auginimas:
Gudobelės nereiklios dirvai, atsparios šalčiui. Dauginama sėklomis ir šaknų atžalomis. Sėklos per žiemą stratifikuojamos ir pavasarį sėjamos į lysves. Atžalos sodinamos rudenį(spalio mėnesiais) arba anksti pavasarį. Dažnai sodinama gyvatvorėms.
– Pavadinimas kilęs iš graikiško žodžio cratos- tvirtas, stiprus, tvirtovė. Augalai su kieta mediena ir dažniausiai tvirtais dygliais – gera apsigynimo priemonė.
* * *
Vaistams vartojami gudobelės žiedai ir vaisiai. Žiedai skinami žydėjimo pradžioje, kol visai neišsiskleidę, gegužės mėnesiais, o prinokę vaisiai be vaiskočių – rugsėjo – spalio mėnesiais. Džiovinama pastogėse, kur geras vėdinimas, arba džiovykloje 85-40°C temperatūroje, paskleidus plonu sluoksniu. Žaliava laikoma gerai uždarytose dėžėse arba stikliniuose induose. Tinka vartoti 1 metus. Vaisiai džiovinami paskleisti saulėtoje vietoje arba džiovykloje 40-45°C temperatūroje. Džiovinti vaisiai išlieka apvalūs, kieti, be vaiskočių, raukšlėti, tamsiai raudoni, silpno kvapo, sutraukiančio skonio. Laikoma sandariuose stikliniuose induose arba tankaus audinio maišuose. Tinka vartoti 2 metus. Gudobelės žieduose yra organinių rūgščių: kavos, chlorogeno; hiperozido, acetilcholino, eterinio aliejaus, vitamino C, saponinų, mineralinių medžiagų. Vaisiuose yra cukraus, organinių rūgščių: obuolių, citrinos, vyno; cholino, vitamino C, pektinų, eterinio aliejaus, rauginių, dažinių, mineralinių medžiagų.

Vartojimas medicinoje
Jau senovėje Dioskoridas pastebėjo ir daugelyje vaistažolių žinynų aprašė gydomąsias gudobelės savybes. Tradicinėje medicinoje naudojami gudobelės žiedų ir vaisių preparatai: gudobelės tinktūra, skystas ekstraktas, užpilas. Jos veikliosios medžiagos mažina centrinės nervų sistemos jaudrumą, reguliuoja širdies ritmą, tonizuoja širdies raumenis, stiprina kraujo apytaką vainikinėse ir galvos kraujagyslėse, mažina kraujo spaudimą, cholesterolio kiekį kraujyje. Gudobelės preparatai derinami su vaistinio valerijono, pelkinio pūkelio ir kitais augaliniais vaistais. Gudobelės preparatai mažai toksiški, jais patariama gydytis senyvo amžiaus žmonėms.

Liaudies medicinoje
Gudobelė yra puikiai širdį veikiantis vaistas, ypač pradėjus silpti širdies raumeniui senesnio amžiaus žmonėms. Gudobelės preparatai plečia širdies ir galvos smegenų kraujagysles, jos geriau aprūpinamos deguonimi, raminamai veikia nervų sistemą.

Nuo širdies aritmijos
❖ Imti šaukštą džiovintų vienapiestės gudobelės žiedų ir vaisių, tiek pat paprastosios jonažolės ir paprastosios kraujažolės žolės. Viską gerai sumaišyti. Šaukštą šio mišinio užpilti 300ml verdančio vandens ir supilti į termosą. Po 3val nukošti ir gerti po 1/2 stiklinės(100ml) 3 kartus per dieną. Po savaitės daryti pertrauką.

Sergant širdies nepakankamumu, ateroskleroze
❖ Iš žiedų paruošti užpilą. Šaukštą žaliavos užpilti stikline(200ml) karšto(80°C) vandens. Po 15-20min nukošti ir vartoti po 1/2 stiklinės 2-3 kartus per dieną 30min prieš valgį. Galima pasaldinti medumi, gliukoze.
❖ Iš vaisių paruošti užpilą. Šaukštą vaisių termose užpilti stikline(200ml) verdančio vandens. Po 3-4val užpilą galima vartoti po 1/3 stiklinės 30min prieš valgį. Jei vaisiai susmulkinti, užpylus karštu vandeniu 3-5min šildyti ant silpnos ugnies, palikti 30min, po to nukošti ir vartoti. Užpilus laikyti šaltoje vietoje ne ilgiau kaip parą.

Sergant neurozėmis
❖ Šaukštą vienapiestės gudobelės žiedų ir lapų, tiek pat paprastosios sukatžolės žolės ir vaistinio valerijono šaknų gerai sumaišyti ir šaukštą šio mišinio užpilti 2 stiklinėmis(400ml) verdančio vandens. Nukošti ir gerti po 1/2 stiklinės(100ml) 7-4 kartus per dieną 20min po valgio.

Maistui
Švieži gudobelės vaisiai valgomi ir yra malonaus skonio, ypač po šalnų. Jos uogos turi iki 15proc cukraus; iš jų verdamas kisielius, uogienės, želė, jos konservuojamos. Į duonos tešlą galima dėti džiovintų vaisių miltų; jie duonos pyrago gaminiams suteikia malonų vaisių prieskonį. Džiovinti vaisiai vartojami kaip arbatos pakaitalas.

Gudobelės vaisių įdaras pyragams
Produktai: 100g džiovintų gudobelės vaisių, šaukštas cukraus arba medaus, 3 šaukštai vandens.
❖ Po šalnų surinktus ir išdžiovintus gudobelės vaisius sumalti. Gautus miltus užplikyti, įdėti cukraus arba medaus, maišyti, kol sutirštės, ataušinti ir vartoti kaip įdarą pyragams ir sklindžiams.

Gudobelės uogienė
❖ Uogas surūšiuoti, išmesti pažeistas uogas, lapus ir vaiskočius, nuplauti, išdžiovinti ir sudėti į emaliuotą puodą. Užpilti karštu sirupu(1kg vaisių/1kg cukraus ir 0,3 litro vandens) ir palaikyti 10val. Išvirti per vieną kartą įdėjus citrinos rūgšties ir vanilės, atitinkamai 1,5 ir 0,05g vienam kilogramui gudobelės vaisių. Uogienę supilti į sterilizuotus stiklainius, uždaryti ir ataušinti.

Gudobelės tyrė
Produktai: Kilogramas gudobelės uogų, 2 stiklinės vandens.
❖ Vaisius virti, kol suminkštės. Paskui pertrinti ir karštą tyrę išpilstyti į karštus stiklainius. Laikyti tamsioje vėsioje vieloje.

Kitos panaudojimo sritys
– Kaip dekoratyvinis augalas auginamas soduose, parkuose, kapinėse. Tinka šlaitams apželdinti, pavieniams ir grupiniams želdiniams, karpomoms gyvatvorėms.
– Augalai medingi.
– Gudobelės mediena kieta, tinka įvairiems dirbiniams.

  4 comments for “Vienapiestė gudobelė

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *