Geriausi augalai sodo paukščiams

Uogomis aplipę sodo augalai vykdo iš karto dvi funkcijas – privilioja ir pamaitina paukščius giesmininkus, o taip pat papuošia jūsų sodą  – pavasarį žydėjimu, o rudenį ir žiemą ryškiomis uogomis ir lapais. Todėl jūsų pasirinkimas pasisodinti sklype būtent tokių augalų, tikrai nepaliks abejingų nei jūsų sodo kaimynų, nei gyvosios gamtos svečių.

Putinas paprastasis – akį traukiantis krūmas, pavasarį pasidengiantis baltais žiedais, o rudenį džiuginantis akį turtingu lapų ir uogų deriniu. Rudoji plonasnapė triukšmuolė, kedrinis svirbelis ir kiti paukščiai jūsų pasodinto putino krūmo uogomis vaišinsis visą žiemą. Putino krūmas auga ir į aukštį, ir į plotį iki 2,5-3,7 metrų, tačiau jo apimtį galima lengvai kontroliuoti genėjimo būdu.

Šermukšnis –  daugelio paukščių giesmininkų mėgstama uoga. Į aukštį  šermukšnis gali išaugti nuo  1,8 m iki 3 m, ypač jeigu jis auga atviroje saulėtoje sodo vietoje arba dalinai pavėsyje. Šermukšnis gerai toleruoja drėgmę ir gerai ištveria sausros periodus. Šermukšnis gali būti naudojamas net kaip  krūmas gyvatvorei.

Ožekšnis – dar vienas sparnuočių mėgstamas augalas. Jis mėgsta drėgmę ir saulę. Rudenį ant ožekšnio prisirpsta ryškios raudonos uogos ir krūmas įgauna iškilmingą išvaizdą. Ožekšnio lapai rudenį parausta, o gyvatvorė iš šio augalo įgyja originalią išvaizdą. Ožekšnis gali išaugti net iki 6 m.

Virgininis kadagys – visžalis medis, galintis išaugti net iki 20 m aukščio. Virgininis kadagys esant blogam orui pasiūlys paukščiams karališką stalą, o moteriškos giminės krūmas (medis) dar ir pamaitins melsvomis uogomis. Geriausia tokį kadagį pasodinti atviroje saulėtoje sodo vietoje.

Rūgštusis žagrenis – greitai augantis, lengvai veisiamas krūmas, pasidengęs švelniais į paparčio panašiais lapais, kurie rudenį nusidažo ryškia raudona spalva. Rudenį ant žagrenio subręsta pūkuotų tamsiai raudonų uogų „žvakės“. Šios uogos išsilaiko ant krūmo visą žiemą, aprūpindamos maistu visą būrį pačių įvairiausių paukščių. Rūgštusis žagrenis gali išaugti iki 4,5 m.

Dažnai vasarą sode nepastebimas bugienis rudenį pasirodo pirmame plane po to, kai nukrenta jo lapai. Vasarai pasibaigus jūs netikėtai pastebite simpatišką krūmokšnį, pasipuošusį prisirpusiomis uogomis. Beje, išvertus iš anglų kalbos bugienis reiškia „žiemos uogą“. Bugienio ryškiomis raudonomis uogomis apibertos šakos neliks nepastebėtos ir jūsų sodo sparnuotų svečių. Bugieniui, tam, kad užveistų uogas, reikalingas apdulkintojas, todėl įsigyjant šį augalą reikia įsigyti iš karto du augalus – vyriškosios ir moteriškosios lyties.

Katinė pamėgda mėgsta sukti lizdus sodo šilauogės krūmuose. Šis tankus krūmas auga į aukštį iki  1,8-3,6 m veda skaniausias uogas, kurios tinka gaminant įvairius patiekalus. Liepsnelės ir daugelis kitų paukščių giesmininkų su malonumu minta šilauogės uogomis. Rudenį  šio augalo lapai persidažo į ryškią raudonai oranžinę spalvą. Sodinti šilauogę reikia atviroje saulės apšviestoje sodo vietoje arba šiek tiek pavėsyje. Šilauogė mėgsta gerai drenuojamą rūgščią dirvą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *