Sodo puošmena – buksmedis

Buksmedis – labiausiai paplitęs kraštovaizdžio augalas, kuris yra mėgiamas sodininkų. Šis visžalis krūmas  labiausiai tinka įvairioms sodo dekoracijoms. Labai dažnai buksmedis naudojamas gyvatvorėms suformuoti, tap pat  klomboms apjuosti. Iš buksmedžio krūmų karpymo būdu galima suformuoti įvairias figūras ar geometrines formas.  Net Senovės Graikijoje buksmedį naudojo gyvatvorėms sukurti.

Panaudojimas. Skirtingų rūšių buksmedis naudojamas kaip įvairių sodo objektų drapiruotė. Pavyzdžiui, buksmedis gražiai atrodo kaip foninis augalas žydinčioms rožėms arba kitiems žydintiems daugiamečiams sodo augalams.

Buksmedį tinkamai apkarpant galima suformuoti pačias įvairiausias figūras: piramidės, kūgio, sferos arba bet kokią kitą. Šį augalą reguliariai karpant ir laiku patręšiant ilgai veikiančiomis trąšomis, buksmedis taps tikra jūsų sodo puošmena.

Įsigijimas. Geriausia įsigyti specialiuose konteineriuose arba vazonuose pasodintus buksmedžio sodinukus. Tokio augalo lapai ir ūgliai turi būti žalios spalvos. Augalas turi būti jau susiformavęs ir krūmingas. Nepirkite buksmedžio sodinukų su pageltusiais lapais ir plikomis šakelėmis.

Sodinimo vietos parinkimas. Buksmedis mėgsta augti pusiau šešėlyje arba ant saulės. Dirvožemiui šis augalas nėra labai reiklus, svarbiausia, kad dirva būtų pralaidi vandeniui.

Persodinimas ir priežiūra. Buksmedžio persodinimui iš konteinerio (vazono) į dirvožemį pasirinktoje sodo vietoje jums prireiks kastuvo, peilio ir gero komposto.

Buksmedį galima persodinti šiltu metų laiku, nuo pavasario iki rudens.  Pirmiausia reikia iškasti dvigubai gilesnę ir platesnę, negu yra augalo šaknys, duobę. Toliau iškastą duobę reikia užberti kompostu ir sumaišyti jį su žeme maždaug 15 cm gylyje. Prieš pasodinant reikia paruošti sodinukus: išimti juos iš konteinerių, ir jeigu jų šaknys labai susipainioję, reikia ištiesinti jas panaudojant peilį. Toliau krūmus reikia pasodinti reikiamame gylyje, tokiame, kokiame jie buvo pasodinti konteineriuose. Jeigu buksmedį sodinate kaip gyvatvorę, tarp krūmų turi būti ne didesnis kaip 30-40 cm tarpas. Pasodinus augalus juos reikia gausiai palaistyti.

Buksmedis dauginasi atšakomis, dėl to jo ūgliai palinksta ir prisitvirtina žemėje. Naudojamas ir skiepūglių būdas. Dėl to nupjaunamos jaunos 8-10 cm šakelės, kurios įstatomos į hormonų miltelius. Toliau į vazoną, pripildytą smėlio ir durpių mišiniu, reikia sodinti po tris skiepūglius. Po to jie pastatomi šviesioje ir vėsioje vietoje, pvz., įstiklintoje verandoje. Tai padarius būtina nuolat stebėti sodinukų būklę ir tikrinti jų žemės drėgnumą.

Kūgio formos buksmedžio krūmai geriau auga, nes visos šakelės gauna pakankamai šviesos. Norint išlaikyti buksmedžius geroje formoje, vasaros metu juos būtina reguliariai karpyti. Jei ilgai nėra lietaus, buksmedžius būtina laistyti. Žiemą ant krūmo iškritusį sniegą reikia nuvalyti, nes po sunkia sniego kepure buksmedžio šakelės gali sulūžti. Pavasaris labiau tinka augalams persodinti ir tręšti. Labiausiai tinka organinės – mineralinės trąšos. Beje, buksmedis priskiriamas nuodingiems augalams dėl savo nuodingų lapų.

  4 comments for “Sodo puošmena – buksmedis

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *