Sniegas sode: nukasti ar palikti?

Visiems sodininkams žinoma, jog sniego patalu uždengti augalai kaupia jėgas vasaros gyvenimui.   O ką daryti, jei sniego prisninga per daug? Nejaugi visi augalai jaučiasi gerai po nepakeliamu sniego svoriu? Kokiais atvejais sniegas apsaugo augalus, o kokiais juos prislegia? Galbūt visgi vertėtų pareguliuoti sniego dangą sode? Kai prisninga daug sniego, pradedantieji sodininkai pasimeta svarstydami, ar reikia nukasti sniegą, ar palikti, juk sunki sniego danga gali pakenkti jautriems augalams, nors tuo pačiu ir saugo augalus nuo žiemos šalčių.

Apskritai daugeliui sodo augalų „baltasis spindesys“ visiškai nesukelia jokios žalos. Greičiau priešingai, turi teigiamą poveikį jų gyvybinei veiklai. Sniegas – blogas šilumos laidininkas, todėl  sulaikydamas šilumą dirvoje, jis apsaugo medžius ir krūmus nuo  iššalimo.

Įrodyta, jog dirvos temperatūra po sniegu yra net 15° С aukštesnė, negu plikos dirvos temperatūra. Puri, 6-10 cm storio sniego danga saugo dirvą, o taip pat ir augalų šaknis nuo iššalimo. Netgi iškritęs lengvas sniegas, kuris per dieną ištirpsta, turi apsauginį poveikį. Mat naktį, veikiant žemai temperatūrai,  aptirpęs sniegas vėl sušąla, padengdamas augalų lapus, spyglius ir šakas plonu apsauginiu sluoksniu.

Blogiausia augalams kai paspaudžia šalčiai su geležiniu, kiaurai košiančiu vėju, o sniego nėra.  Tokiu oru dirvožemis labai greitai įšąla, o tai kai kuriais atvejais priveda prie augalų žūties. Taigi, sniego danga izoliuoja ir apsaugo dirvožemį nuo didelių šalčių.

Jeigu sniego sode nėra, medžius ir krūmus būtina apšiltinti, mulčiumi uždengti gruntą. Augalus galima pridengti eglišakiais ir nukritusiais lapais, pjuvenomis, drožlėmis arba durpėmis. Jautrius ir žemai augančius sodo augalus tokiu būdu galima ir visiškai uždengti. Ypač kruopščiai sniegui reikia paruošti rožes. Rožių krūmus pakanka apkaupti mulčiumi arba puria žeme, o jautrias įskiepio vietas  uždengti šakomis. Prieš uždengiant rožių ūglius neaustine drobe, būtina pašalinti visus senus lapus.

Spaudžiant sniegui, augalų kamienai iškrypsta ir palinksta prie žemės,  šakos apsilaužo. Kad taip nenutiktų,  patyrę sodininkai rekomenduoja šviežią sniegą nuo augalų pašalinti.

Prisnigus buksmedį, tują, lauramedį, vaismedžius ir vaiskrūmius reikia atlaisvinti nuo sniego svorio. Sniegą reikia nupurtyti tvarkingai, kad nenulaužti dar daugiau augalo šakų. Nereikia purtyti viso medžio ir tuo labiau nereikia purtyti jo už šakų, kurios per šalčius yra labai trapios ir greitai lūžta. Galima paimti lazdą ir lengvai suduoti ja per šakas, tada sniegas lengvai nukris. Nuo žemutinių šakų sniegą galima nupurtyti ir ranka.

Jeigu sinoptikai žada gausų sniegą, jautrius augalus reikėtų surišti į pėdus. Be to, augalų lapai ir spygliai viduje pėdo turi gauti pakankamai jų gyvybei reikalingos šviesos, nes priešingu atveju jie pagels ir nukris.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *