Šalčiams atsparios raugerškio rūšys

Ar pastebėjote, kaip sodo aplinką gali papuošti puikios spalvos raugerškio krūmas, kuris gali būti puikus akcentas jūsų augmenijos rojaus kampelyje? Jei dar tokio augalo neturite, būtinai įsigykite šią neeilinę sodo puošmeną.

Raugerškio krūmas jūsų sode gali išaugti iki 2,5 m aukščio. Jo lapai kiaušinio formos, su trumpais lapkočiais ir eilišku išsidėstymu ant ūglių. Žiedai geltoni, labai aromatingi, nusvirusiose kekėse. Vaisiai – ryškiai raudonos, pailgos, rūgščios, sultingos ir malonaus kvapo uogos, ilgai išsilaikančios ant šakų. Raugerškio uogose gausu askorbininės, obuolių, citrinų ir kitų rūgščių.

Neprinokusios raugerškio uogos naudojamos kaip prieskonis pagardinti patiekalams – jos gali pakeisti kaparėlius. Tuo tarpu iš prinokusių uogų gaminamas sūdymas, marinatas, aštrūs prieskoniai prie mėsos patiekalų, o taip pat uogienė, įdaras saldainiams, ledinukai, gėrimai. Maistui tinkami ir jauni raugerškio lapeliai,  juos galima vartoti salotoms paruošti, kaip pakaitalą rūgštynėms. Lapuose yra katechinų, o visose kitose augalo dalyse, išskyrus vaisius, yra alkaloidų, iš kurių svarbiausi yra  berberinas ir berbaminas.

Liaudies medicinoje raugerškio uogos, žievė ir šaknys naudojamos kaip kraujavimą stabdanti, temperatūrą mažinanti ir tulžį varanti priemonė, taip pat kaip apetitą gerinanti priemonė.

Daugiausia raugerškis naudojamas kaip dekoratyvinis krūmas, norint sukurti sieneles ir gyvatvores.  Visos raugerškio rūšys skiriasi tuo, kad yra atsparios sausrai,  gerai toleruoja trešimą, taip pat gerai žydi saulėtose  vietose ir nedideliame pavėsyje.

Šaltesnėmis žiemomis labiausiai atsparios šalčiams pasirodė sibirinio, amūrinio ir paprastojo tamsiai violetinio raugerškio rūšys. Lietuvoje populiarus paprastasis raugerškis.

Paprastasis raugerškis (tamsiai violetinis) – nedidelis krūmas, išaugantis iki 1,5 metro aukščio, su smulkiais tamsiai raudonais lapeliais. Žydi paprastai trečią birželio savaitę (dekadą) ryškiai geltonais žiedais. Šio raugerškio uogos raudonos, grakščios pailgintos formos, surinktų nusvirusiose kekėse.  Labai puošniai tamsiai violetiniai augalo lapeliai atrodo šviesios ir tamsios žalumos fone, o kai visi sodo augalai pasidabina rudens spalvomis – dažniausiai šviesiai žaliais arba raudonais atspalviais – raugerškis tampa tamsiai žalias ir vėl kontrastuoja su kitais sodo augalais, papuošdamas aplinką.

Sibirinis raugerškis – spygliuotas krūmas, išaugantis iki 1 metro aukščio. Lapai storoki, gana kieti, išaugantys iki 2 cm ilgio. Uogos – raudonos, plataus ovalo formos, subrandinamos pirmoje rugsėjo mėnesio pusėje. Ši raugerškio rūšis gerai tinka sodo alpinariumui ir žemai gyvatvorei. Dauginasi sėklomis, kurias geriausia pasėti rudenį.

Amūrinis raugerškis – krūmas, išaugantis iki 3,5 metrų aukščio, turintis mažai šakų. Nuo anksčiau paminėto sibirinio raugerškio ši rūšis skiriasi stambesniais elipsinės arba kiaušinio formos lapais, išaugančiais iki 10 cm ilgio ir ilgesnėmis vaisių kekėmis. Žiedai išsiskleidžia antroje birželio pusėje. Rugpjūčio pabaigoje amūrinio raugerškio lapeliai pasipuošia puošniais ryškiais žiedais nuo  citrininio geltonumo iki tamsiai violetinės spalvos, o kai subręsta uogos, augalas tampa ypač dekoratyvus. Ši raugerškio rūšis gali būti naudojama ir gyvatvorėms, ir kaip atskiri puošnūs krūmai.  Dauginasi sėklomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *