Ilgakekis serbentas

Ribes spicatum Robs.

Vasaržalis, 1,5— 2 m aukščio krūmas. Lapai stambūs, su 3—5 skiautėmis, stambiai dantyti, apatinė pusė gauruota. Žiedai žalsvi, su rausvais taškeliais, smulkūs, kekėse. Žydi balandžio—gegužės mėn. Vaisius — raudona, rūgšti, plona odele uoga; prinoksta liepos mėn. Lietuvoje neretas. Auga krūmuose, paupiuose, spygliuočių ir mišriuose miškuose. Geriausiai tarpsta drėgnuose, derlinguose dirvožemiuose.
Uogose yra apie 40 mg% askorbino rūgšties, apie 4 % organinių rūgščių, pektinų, lapuose — apie 900 mg% askorbino rūgšties. Uogos ne tokios vertingos kaip juodųjų serbentų, tačiau tinka maistui, ypač su ne tokiomis rūgščiomis ir mažiau pektinų turinčiomis uogomis. Džiovinti lapai vartojami arbatai. Augalas medingas.
Daug kultūrinių jo veislių (dažniausiai hibridai su kitomis rūšimis) auginama soduose. Lietuvoje kiek retesnis kalninis serbentas (Ribes. alpinam L.) — dvinamis, 0,5— 1,5 m aukščio krūmas. Lapai triskiaučiai, smulkoki. Uogos raudonos, beskonės. Prinoksta liepos mėn. Valgomos, bet dėl prasto skonio nevartojamos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *