Sodo puošmena – veja

Nedidelis sodo sklypas gali atrodyti prižiūrėtas ir malonus akiai netgi be medžių ir gėlynų. Tai galima pasiekti rūpestingai paruošus dirvą, kurią padengs žalias vejos kilimas. Šis kilimas sukuria malonų ir ramų bendrą foną, idealiai tinkamą bet kokioms gėlėms ir augalų kompozicijoms.

Tačiau jūsų sodo veja – ne tik dekoratyvinis sklypo apipavidalinimo elementas. Vasarą, karštomis dienos valandomis, vejos oro temperatūra (žmogaus ūgio aukštyje) yra 6 – 7° С žemesnė nei ant asfalto. Taip yra todėl, kad nupjauta žolė intensyviau garina drėgmę, didina žemės drėgmę ir tuo pačiu bendrai gerina sodo mikroklimatą.

Taip pat yra žinoma, jog sodo veja sugeria dulkes ir gerokai sumažina triukšmo bei vibracijų, kuriuos sukelia transporto priemonės, lygį. Veja taip pat yra ir sodo „sanitaras“: žolės šaknų sudarytame velėnos sluoksnyje greičiau mineralizuojasi organinės medžiagos, ir tai skatina dirvos apsivalymą nuo kenksmingų mikroorganizmų ir piktžolių.

Norint sukurti sodo veją, reikia pasirinkti gerai išlygintą aikštelę  su minimaliu nuolydžiu. Sodo sklypą, skirtą vejai, reikia perkasti 15 cm gylyje (metalinė kastuvo dalis) ir sutrombuoti jo paviršių su lenta arba paprastu rankiniu volu. Pastarąjį galima pasigaminti patiems iš 30 cm pločio ir 50-60 cm ilgio rasto arba iš 15-20 cm pločio asbesto-cemento vamzdžio, į kurio vidų įstatoma metalinė ašis (12 mm dujų vamzdis), o likusi ertmė užliejama betonu. Žemės sutrombavimui galima panaudoti ir dvi lentas, kurias reikia prisitvirtinti ant pėdų kaip slides. Jas laikant už virvių, pritvirtintų už lentų galų, žemę puikiausiai sutrombuosite ir paruošite ją sodo puošmenai – vejai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *