Lapiniai augalai: nes ne vien žiedai puošia mūsų sodus

joyandbarberryNe vienas, besisvečiuojantis pas augalus mylintį giminaitį ar draugą, džiaugiasi subtiliais žiedų akcentais. O ką jau bekalbėti, kai per žydėjimo sezoną nuvykstame į medelyną. Tikrai užgniaužia kvapą! Tačiau kartais akis taip ilgisi subtilaus paprastumo. Juolab kad ir rudenį dar norime pasidžiaugti žaluma! Dar juk ir pavėsingas sodo vietas smagu gražiai papuošti, tad čia labiausiai ir tiks žaluma pasidabinusi lapija.

Gulsčiasis kaulenis. Erškėtinių šeimos augalas, gražiai nusidriekiantis pažeme, augantis gulsčiai, tad ypatingai tinkamas sodinti prie laiptų, takų, alpinariumuose ar akmenynuose. Augalo lapeliai ryškiai žali, blizga, tačiau rudenį jie labai paraudonuoja, tad jūsų sodas tikrai neliktų nepastebėtas. Žydėjimo periodu apsipila smulkiais rausvais žiedeliais, po to veda ryškiai raudonus nedidukus apvalius vaisius, kurie ant šakelių lieka per visą žiemą, taip puošdami krūmą. Kauleniui tinka molingas bei kalkingas dirvožemis.

Europinis pūkenis. Dar vienas ryškiai raudonos spalvos augalas (‘Royal Purple’), tik šis toks būna ištisus metus, tad kuo puikiausiai tinka pagyvinti ar paįvairinti ryškiu štrichu monotoniškai žalią sodą. Privalumas tas, jog auga labai greitai ir jam puikiai tinka įvairiausias dirvožemis: priesmėlis, priemolis, pusiau rūgštus ar pusiau kalkingas, vidutiniškai derlingas. Tačiau pavėsingoje vietoje neaugtų, reikia saulės ir šilumos.

Tunbergo raugerškis ‘Aurea’. Kaip jau sufleruoja pats pavadinimas, augalo lapeliai pasidabinę ryškiai geltona, gelsva, saulės spalva. Beveik karališkas krūmas. Žydėjimo periodu apsipila taip pat geltonais žiedeliais ir tampa dar ryškesnis. Augalo laja – pusrutuliška, tiek į plotį, tiek į aukštį užauga ne daugiau, kaip 1 metrą. Puikus nedidelis gražios formos augaliukas tikrai padabins jūsų sodą. Dirvožemiui nereiklus, tad galima drąsiai sodinti ir į rūgštoką priesmėlį ar priemolį. Krūmas tinka spalviniams sodo deriniams.

Kanadinė sedula. Romantiškas pavadinimas romantiškai gėlei. Nors čia ne gėlė, o puskrūmis. Vienas pats augalas per sezoną pasipuošia net trejomis spalvomis: lapai blizga žaliai, žydėjimo sezonu žiedeliai balti, o vaisius veda gražiai raudonus. Dirvai taip pat nereikli, kaip ir anksčiau minėti krūmai. Kadangi šis puskrūmis užauga ne itin didelis, tai puikiai tinka formuoti kiliminį taką. Beje, šio augalo privalumas – sedulą galima sodinti ir po medžiais, pavėsingoje vietoje, tad ir šešėliui suteiks ryškių spalvų.

Baltoji sedula. Dar vienas spalvingas intarpas, nes lapeliai, nors ir žali, tačiau baltais pakraščiais, tad toks margumynas tikrai gali tapti sodo akcentu. Augalo laja gali būti ir netaisyklinga, tad galima apkarpyti ir suformuoti nuožulnesnę, kadangi ši sedula pakanti karpymui. Jei turite kokį vandens telkinuką – puiku, nes ji mielai įsitaisys prie jo, kadangi mėgsta ne tik rūgštesnį, bet ir drėgną dirvožemį. Privalumas – greitai auga.

Paprastasis buksmedis. Puikus visžalis krūmelis, iš kurio galima formuoti žemaūges gyvatvores (užauga tik iki 1 metro aukščio) ar tiesiog džiaugtis pasodintais pavieniui. Šis, nereiklus dirvai augalas, visus metus džiugins žaliais blizgiais lapeliais. Galima dekoratyviai karpyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *