Nano technologijos mūsų daržuose

Nano technologijos skverbiasi tiek į industrinį verslą, tiek į mūsų buitį. O dabar jau ir į mūsų daržus bei sodus.

Verta pripažinti, kad blogųjų šių technologijų savybių retas kuris iš mūsų yra girdėjęs.
Nano technologijų pagalba yra sukurtos trąšos. Tačiau kaip jos gali geriau veikti, nei mums įprastos, daug metų naudojamos?

nano technologijos

Pabandykime pateikti pavyzdį, kuris leis suprasti visos šios paslapties veikimą.

Kuomet gaminate picą, ant viršaus nepadedate vientiso sūrio ketvirčio, jūs jį sutarkuojate ir paskirstote per visą plotą, siekdami, kad sūris išsilydytų vienodai. Nors ir paliktas nesmulkintas, sūris taip pat išsilydis, tik teks laukti ilgiau, ir gali būti, kad visos picos nepadengs.

Taip pat veikia ir nanodalelės – tai natūralios, milijonus metų gamtoje egzistuojančios dalelės – mikroelementų junginiai. Jos yra neutralaus elektros krūvio, labai mažos (2-40nm), todėl lengvai prasiskverbia pro apsaugines ląstelių sieneles ir dalyvauja baltymų – fermentų sintezėje. Tai daro veiksmingą poveikį visiems augalų medžiagos apykaitos procesams. Dėl kelis šimtus kartų didesnio nanodalelių skvarbumo reikia žymiai mažesnio mikroelementų kiekio, lyginant su druskomis ir chelatais.

nano technologijos 1

Mikroelementinių trąšų “Nanoplant” atstovas Lietuvoje Almantas Pivoriūnas pasakoja, kad tokios trąšos žemės gelmėse glūdi jau milijonus metų, tačiau atsiradus pažangioms technologijoms, jomis pradėta domėtis ir sekti jų poveikį aplinkai. Atlikus daugybę bandymų, yra pastebėta, kad naudojant tokias trąšas tiek daržovių, tiek dekoratyvių augalų grupėms, yra didesnis efektyvumas (5-8 kartais padidėja fermentų aktyvumas, padidėja baltymų kiekis, derlingumas ir atsparumas stresiniams faktoriams, iki 30 proc. padidėja apsauginės augalų funkcijos ir net 8-10 proc. suintensyvėja dygimas).

Verta paminėti, kad mikroelementinės trąšos yra skirtos sėkloms apdoroti prieš sėją ir augalams pamaitinti (apipurkšti) per lapus vegetacijos laikotarpiu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *