Medetkos nuo visų ligų

medetka
Medetkos žiedai

Gal medetka ne pati puošniausia gėlė, bet darželyje jai turi atsirasti garbinga ir erdvi vieta. Mat medetkos tai ir vaistinis, ir dekoratyvinis augalas.

Medetkos pradeda žydėti birželio mėnesį ir žydi iki vėlyvo rudens (pirmųjų šalnų). Tai vienmetis žolinis augalas. Žiedai – kelių atspalvių: nuo šviesiai geltonos iki beveik plytinės spalvos.

Vaistams medetkos žiedai (be žiedkočių) skinami vos pradėję žydėti, kas 2-3, vėliau – kas 4-5 dienas. Džiovinti reikia pavėsyje, ne aukštesnėje kaip 40 laipsnių temperatūroje. Išdžiūvę žiedai yra oranžiniai arba raudonai oranžiniai, geltoni.

Viduržemio jūros regione kilusios medetkos jau seniai naudojamos tradicinėje medicinoje įvairioms ligoms gydyti. Pastaraisiais metais buvo atliekami tyrimai, siekiant įvertinti galimą medetkų naudą sveikatai, ir buvo gauti daug žadantys rezultatai. Panagrinėkime galimą medetkų naudą sveikatai ir aptarkime, kaip šis augalas gali būti panaudota bendrai sveikatai ir savijautai pagerinti.

Medetkos gydomosios savybės

Medetkos turi priešuždegiminių, antimikrobinių ir antioksidacinių savybių, todėl yra veiksmingos nuo įvairių negalavimų. Kai kurie įprasti medetkų naudojimo būdai:

Odos sveikata. Medetką galima tepti lokaliai įpjovimams, žaizdoms, bėrimams ir kitiems odos sudirgimams gydyti. Manoma, kad augalas skatina kolageno gamybą ir tuo būdu greitina pažeistos odos gijimą.

Uždegimai. Medetkos turi priešuždegiminių savybių, kurios gali padėti sumažinti uždegimą organizme. Augalas yra naudojamas gydyti artritą, gastritą, uždegimines žarnyno ligas.

Infekcijos. Medetkos turi antimikrobinių savybių, kurios gali padėti sunaikinti bakterijas, virusus ir kitus mikroorganizmus, galinčius sukelti infekcijas. Medetkos naudojamos burnos, gerklės ir odos infekcijoms gydyti.

Akių sveikata. Medetkos yra naudojamos akių infekcijoms gydyti ir akių sveikatai gerinti. Manoma, kad jos turi sutraukiančių savybių, kurios gali padėti sustangrinti ir sušvelninti odą aplink akis.

Medetkos netinka, jei žemas kraujospūdis, alergija vitamino A preparatams.

Medetkų arbata

Medetkų arbatos paruošimas labai paprastas, tereikia, užpilti verdančiu vandeniu džiovintų medetkų žiedus ir dar 15 minučių pakaitinti. Po 45 minučių palikus kambario temperatūroje ir nukošus galima gerti. Medetkų arbata turi estrogeninį poveikį, todėl mažina menstruacijų skausmus ir gausų kraujavimą.

Vonelės nuo uždegimų

Moterys šią gėlę žino kaip priemonę nuo ginekologinių ligų, pirmiausia – nuo uždegimų. Vienai stiklinei arbatos reikia užplikyti vieną šaukštelį žiedų. Uždengus palaikyti 15 min. Vartoti 3 kartus per dieną prieš valgį. Veiksmingos ir medetkų vonelės. Dviem litrams vandens reikės 3 šaukštų žiedų. Užplikius palaikyti 15min. Procedūras (iš viso 10) atlikti kas antrą dieną.

Nuoviras žaizdoms gydyti

Medetkų užpilas vartojamas kepenų, virškinamojo trakto ligoms gydyti. Sumažėja sunkumo jausmas krūtinėje, praeina pykinimas, pagerėja apetitas.

Medetkų graižuose yra daugiau kaip 3 proc. karotino, nemažai cheminių junginių, turinčių baktericidinių, uždegimus slopinamųjų savybių, todėl šių žiedų nuoviras tinka žaizdoms, išbėrimams, nudegimams gydyti, skalauti burną.

Vaistinėse parduodama medetkų tinktūra. Ji praskiedžiama vandeniu 1:40 (šaukštelis tinktūros stiklinei šilto virinto vandens) ir vartojama sumušimams, nudegimams, nušalimams, egzemai, supūliavusioms žaizdoms, furunkulams gydyti.

Spiritinę medetkų graižų ištrauką galima ir patiems pasidaryti. Susmulkinta žaliava užpilama 70 proc. spiritu, santykiu 1:10. Indas uždaromas, retkarčiais supurtomas. Po 7 dienų galima vartoti (prieš tai reikia perkošti).

Medetkos kosmetikoje

Medetkos naudojamos ir kosmetikoje. Šaukštelis žiedų užpilamas stikline verdančio vandens ir 15 min. pakaitinama ant nedidelės ugnies. Naudojamas pleiskanojančiai galvos odai įtrinti, veido odos poroms sutraukti, riebiai veido odai. Užpilas stiprina plaukus ir skatina jų augimą. Medetkų užpilu du kartus per savaitę skalaujami plaukai arba įtrinama galvos oda.

Medetkų žiedų užpilais dažomi sūriai ir sviestas, kartais jis vartojamas ir kai kuriems patiekalams aromatizuoti ir paskaninti.

Medetkų aliejus

Dvi saujas šviežių vaistinių medetkų žiedlapių suberkite į nedidelį indą ir užpilkite augaliniu aliejumi. Įstatykite į puodą su vandeniu ir valandą šildykite. Taip darykite tris dienas. Kai aliejus taps šviesiai oranžinis, perkoškite jį ir gerai nuspauskite. Paskui supilkite į tamsaus stiklo buteliuką. Laikykite šaldytuve. Naudokite odai valyti, 1-2 kartus per savaitę. Aliejuje yra flavanoidų, kurie įveikia grybelius, kenksmingas bakterijas ir taip saugo odą nuo uždegimų.

Medetkų žiedai gelbsti nuo daugelio ligų, tad nepraeikite pro geltoną žiedelį, nuskinkite jį su meile, ir savo vaistinėlėje turėsite puikų pagalbininką.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *