Profilaktinės priemonės vaismedžiams nuo ligų ir kenkėjų

Kiekvienais metais obelaičių ar kriaušaičių augintojai susiduria su įvairiausiomis problemomis, dažniausia iš jų – kaip išgydyti viena ar kita ligą, kuri užpuolė medelį. Kad nebūtų po laiko, geriausia iš anksto prevenciškai pasirūpinti apsauga nuo ligų sukėlėjų ir kenkėjų, kad būtų galima džiaugtis sveiku medeliu.

sodo genejimasJau po žydėjimo reikia aptvarkyti medelį: išgenėti šakas, ypatingai tas, kurios yra pažeistos – padžiūvusios ar su pažeista žieve, apniktos įvairiausių kenkėjų ir vabzdžių, taip pat, jei ant šakų sudėti kiaušinėliai. Labai svarbu tinkamai išvalyti medžių žievės žaizdas, tai yra išvalyti visą nesveiką audinį, kol pasieksite sveiką medieną. Tuomet aptepti sodo tepalu. Jei žaizdos atrodo esančios sukeltos vaismedžių vėžio – tuomet neužteks vien sodo tepalo, dar reikėtų panaudoti ir specialų tepalą nuo vaismedžių vėžio.

Beprasidedant pavasarėjimui (kovo pradžioje) tikslinga nuo storų šakų ir kamieno šiek tiek nuskusti žievę ir ištepti kalkių mišiniu. Reikia pasirūpinti ir inkilais – senus nuimti ir išvalyti, atrestauruoti ar įkelti naujus. Pavasarėjant vaismedžiai prevenciškai purškiami nuo rauplių karbamido mišiniu. Jis turėtų būti 5-7 procentų.

Šiek tiek vėliau pavasarį, bet būtinai dar iki žydėjimo, svarbu pasirūpinti ir teritorija, kurioje auga vaismedis. Nuolatos medzio zievereikia pjauti žolę, atsikratyti piktžolėmis, kad ant medelio nepatektų nepageidaujamų vabzdžių. Savaitėje kartą ar du, po medžiu pasiklojus kokio nors audinio gabalą, galima stipriai pakratyti vaismedžio šakas, kad nusipurtytų kenkėjai. Tiesa, taip purtyti vaismedžio šakas galima ir žydėjimo periodu.

Kuomet vaismedžiai žydi ar baigia žydėti, juos dažnai ima pulti vaisėdžiai ar lapsukiai, kuriems pravarčiausia kabinti feromonines gaudykles, tai daryti verta, nes bent keletą metų į priekį galėsite džiaugtis nepažeistais vaisiais. Jei pasisakote už chemikalų nenaudojimą, apsaugai nuo amarų, vikšrų ar jų naikinimui galite naudoti iš pelynų ar kraujažolių pagamintu nuoviru.

Nuo vasaros vidurio iki rugsėjo mėnesio galite vaismedžių kamienus (iki pusės) aprišti popieriumi ar polietilenu, taip išgaudysite ten susirinkusius žiedų ir vaisių graužikus, kandžių vikšrus, žiemsprindžius, lapsukius ir kitus. Po kiek laiko reikėtų vis surinkti sudžiūvusius vabzdžius, taip pat supuvusius ar sudžiūvusius vaisius. Nuėmus derlių, nuimkite ir kamieno aprišimus bei juos sudeginkite. Nukritus lapams, nepamirškite juos būtinai sugrėbti ir sunaikinti, surinkti likusius supuvusius vaisius, sukasti dirvą po medžiu.

Apsaugai nuo kenkėjų galima naudoti ir įvairiausius preparatus. Žaliojo kūgio tarpsnyje, apsaugant nuo lapsukių, žiemsprindžių, blakučių, žiedgraužių, pjūklelių, amarų, purkškite 25 proc aktara arba 10 proc. fastaku. Aktara naudojama ir iškart po žydėjimo, apsaugant nuo amarų, kandžių ir erkių, taip pat ir nuo anksčiau minėtų kenkėjų. Kiek vėliau po žydėjimo (praėjus mėnesiui) naudojami abu minėti preparatai, galima naudoti dar ir skystą kalio muilą, kad nepultų lapsukiai, vaisėdžiai ir kiti kenkėjai. Žaliojo kūgio-po žydėjimo periodais galima purkšti indekticidais, jei vaismedis kenčia nuo obuolinių pjūklelių. Vaisių augimo periodu, apsaugai nuo amarų ir rūgtinių pjūklelių, purškiama tos pačios koncentracijos aktara ir fastaku.

Apsaugai nuo ligų naudojami įvairūs preparatai. Norint išvengti žievės ligų ar bakterinės degligės, žaliojo kūgio periodu purškiama pusė šimto procentų Čempionu, tuo pačiu periodu purškiama ir nuo rauplių ir filostikozės – naudojamas 70 proc. efektorius arba 75 proc. chorus. Po žydėjimo nuo minėtų ligų ir dar vaisių puvinio purškiama tos pačios koncentracijos elektoriumi ir choru bei 25 proc. skoru. Vaisių augimo periodu nuo minėtų ligų purškiama efektoriumi ir skoru. Rugpjūčio mėnesį nuo šių ligų efektoriumi purškiamos žieminės veislės. Nuėmus derlių, lapų kritimo metu, nuo rauplių, dėmėtligės, žievės ligų naudojamas karbamidas ir tepalas su 1.4 proc. ditianonu nuo kamieno žievės vėžio. Tie patys naudojami ir ramybės periodu.

  1 comment for “Profilaktinės priemonės vaismedžiams nuo ligų ir kenkėjų

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *