Vaistinės medetkos (Calendula officinalis)

vaistinė medetka-calendula-officinalis
Vaistinė medetka

Vaistinės medetkos tėvynė driekiasi nuo Pietų Auropos į Aziją. Vidurio Europoje dėl savybės gydyti žaizdas ji jau šimtmečius auginama daržuose.

Šis vienametis augalas yra iki 50 cm aukščio. Jo stiebas ir lapai apaugę pūkuotais plaukeliais. Vaistinė medetka žydi visą vasarą ryškiais geltonais ir oranžiniais žiedais, susitelkusiais į stambius graižus. Yra veislių rudais žiedais ir pilnaviduriais graižais. Augalas turtingas eterinių aliejų, karčiųjų ir gleivingų medžiagų, saponinų bei pigmentų.

Vaistinės medetkos auga bet kokioje daržo žemėje, tiek saulėtoje vietoje, tiek ir daliniame pavėsyje.

Sėklos nuo kovo mėnesio sėjamos iš karto į dirvą 20-30 cm atstumu. Vietovėse, kur švelnus mikroklimatas sėti galima ir rudenį. Vėliau augalai patys pasisėja. Jei to nepageidaujate, peržydėjusius žiedynus nupjaukite. Jei peržydėję graižai nuolat šalinami, augalas nepaliauja žydėti ir taip pailginamas žydėjimo laikas. Atžalynai neturi būti per tankūs, nes išplinta grybinės ligos ir įsiveisia amarai.

Medetkos maistui

Ką tik pražydusius išorinius liežuviškuosius medetkos graižo žiedus galima skabyti visą vasarą iki pat rudens. Geriausiai juos skinti po saulėtos dienos. Liežuviškuosius žiedus galima vartoti šviežius arba džiovintus. Džiovinimui jie atsargiai paskleidžiami. Arbatai plikyti galima imti ir jaunus lapelius.

Pikantiško skonio žiedais galima puošti salotas ir sriubas. Paragaukite omleto ar ryžių su medetkos žiedais. Lapai laikomi šafrano pakaitalu; anksčiau jais buvo dažomas sviestas, sūris, sriubos ir ryžių patiekalai.

Medetkos gydomosios savybės

Vaistinės medetkos kompresai išoriškai naudojami žaizdoms, pūliniams ar nudegimams nuo saulės gydyti. Lapų ir žiedų arbata padeda sergant skrandžio ir žarnyno ligoms arba ja skalaujama esant burnos ertmės ir ryklės uždegimui. Geriant profilaktiškai mažėja mėnesinių sukelti negalavimai. Iš sėklų aliejaus neseniai pradėtas gaminti organinis sveikatai nekenksmingas tirpiklio pakaitalas.

Kompresai nuramina šiurkščią ir sudirgusią odą. Anksčiau moterys medetkų žiedais dažydavo plaukus.

Dėl ryškių žiedynų vaistinė medetka yra dažnai auginama gėlynuose. Ji greitai gėlyne užpildo kiekvieną tarpą, taip pat gerai auga ir darže. Pamerktos vazoje jos žydi beveik 2 savaites.

Medetkų kremas rankoms

Saują gerai išdžiūvusių žiedynų užvirinti 100 ml alyvų aliejaus ir palaikyti 20 minučių. Perfiltruoti, o graižus gerai išsukti. Į skystį įlašinti 3 lašus melisų aliejaus, įdėti 20 g vaško ir gerai išmaišyti. Dar skystą kremą supilti į indelį. Kasdien po keletą kartų juo įtrinant rankų odą ji taps švelni.

Aliejus su medetkomis

Sudžiovintus žiedynus sumeskite į nedidelį, pageidautina tamsaus stiklo butelį ir įpilkite alyvų ar saulėgrąžų aliejaus. Vėsiai ir tamsoje jį galima ilgai laikyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *