Vaistinis isopas (Hyssopus officinalis)

hyssopus-officinalis-vaistinis-isopasVaistinis isopas auga Pietų Europoje ir dideliuose Azijos plotuose. Dėl antiseptinių savybių jau antikos laikais jo lapai buvo naudojami kūnui valyti. Jo dezinfekuojantis poveikis minimas net Senajame Testamente. Vienuoliai atvežė jį į Šiaurės ir Vakarų Europą, kur augalas greitai išplito valstiečių ir vienuolynų daržuose. Aromatinga žolė taip pat buvo naudojama suteikti patalpoms gaivumo.

Visžalis augalas sudaro tankų kerą ir yra 30-60 cm aukščio. Siauri lancetiški lapai ant stiebo yra išsidėstę manturiškai. Juose yra daug aliejinių liaukų. Visą vasarą isopas medumi kvepiančiais asimetriškais, į tariamąsias varpas sutelktais žiedais vilioja bites ir kamanes. Dėl to kai kur liaudyje isopas vadinamas „bičių žole“. Augalas yra labai vertingas dėl eterinių aliejų, rauginių ir karčiųjų medžiagų.

Vaistinis isopas mėgsta saulėtas vietas, sausus, purius ir kalkingus dirvožemius. Kadangi jo šaknys ilgos, dirvožemio sluoksnis turėtų būti giliai įdirbtas.

Asmeniniams poreikiams paprastai užtenka vieno ar dviejų augalų. Todėl pavasarį geriausiai nusipirkti jaunų augalėlių. Didelius augalus galima dalinti arba iš jų paruošti auginius. Norint užsiauginti patiems, ankstyvą pavasarį sėjama patalpoje ir išretinama, o gegužės mėnesį sodinama į lysvę 25-30 cm atstumu. Isopas gerai auga ir vazonuose. Jis ištveria sausrą, bet labai šaltomis žiemomis jį reikia pridengti. Pavasarį nudžiūvusios šakelės nupjaustomos arba, esant reikalui, nupjaunama visa antžeminė dalis. Augalas nereiklus priežiūrai.

Lapus ir jaunas ūglių viršūnėles galima skinti nuolat ir šviežias dėti į patiekalus. Kas neįpratęs prie kartoko isopo skonio, iš pradžių turi jį vartoti atsargiai. Žydinčius ūglius taip pat galima džiovinti ir laikyti sandariame inde. Aromatingiausi jie būna prieš pat žydėjima.

Šviežių lapų ur jaunų ūglių dedama į salotas, padažus, žuvies, mėsos ir kitus įvairius riebius patiekalus. Su isopu galima pasigaminti ir skanios varškės bei aromatinio aliejaus. Jis taip pat yra būtina su prieskoniniais augalais gaminamų likerių sudėtinė dalis.

Isopas yra populiarus dėl jame esančių aliejų antiseptinio poveikio. Jis skatina virškinimą ir stimuliuoja organizmo imuninę sistemą. Isopas skystina gleives, todėl yra vartojamas kaip naminė priemonė nuo kosulio. Jo ekstraktu skalaujant gerklę susiplnėja gerklės skausmas. Šiam ekstraktui paruošti reikia 2 šaukštelių džiovintų lapų ir ūglių viršūnėlių, kurie užplikinami ¼ l vandens ir palaikomi 5 minutes.

Isopas naudojamas kvepalams ir aromatiniams mišiniams gaminti.

Švelnūs žiedai ne tik dailiai atrodo, bet ir vilioja bites bei kamanes. Vietovėse, kurioms būdingos švelnios žiemos, jį galima panaudoti sukurti kvapiai gyvatvorei arba lysvės pakraščiui apsodinti.

Spalva ir aromatas daugiamečių augalų lysvėje

Isopas ypač dekoratyvus skirtingų spalvų augalų grupėje. Kompaktiškų veislių, tokių kaip „Roseus“, isopus galima sodinti palei gėlių lysvės pakreštį arba iš jų suformuoti kvapią gyvatvorę. Beje, augalas labai tinka daugiamečių augalų lysvėms arba prie rožių.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *