Vaistinis skabėtras (Cochlearia officinalis)

cochlearia-officinalisVaistinis skabėtras yra Šiaurės Europos vietinis augalas. Ten jis daugiausia auga pajūrio regionuose, kur dirvožemiai drėgni ir druskingi. Šį vitamingą, sūdyti tinkamą augalą jūreiviai ilgose kelionėse vartojo nuo skorbuto. Dėl šios priežasties jis dar vadinamas žole nuo skorbuto.

Vaistinis skabėtras yra rozetes sudarantis daugiametis augalas, kuris dažniausiai auginamas kaip dvimetis. Jis užauga iki 30 cm aukščio ir turi ilgakočius šaukšto pavidalo lapus, kurie išlieka žali ir šaltyje. Vasarą pasirodo balti, medumi kvepiantys žiedai, sutelkti į tankius žiedynus. Lapų skonis panašus į sėjamosios pipirnės, todėl kai kuriose vietovėse augalas vadinamas „šaukštine pipirne“. Vaistinio skabėtro sudėtyje yra vitamino C, mineralinių, rauginių, karčiųjų medžiagų, garstyčių glikozido ir sieros turinčio eterinio aliejaus.

Šis augalas auga bet kokiame pakankamai drėgname dirvožemyje, tiek saulėtoje vietoje, tiek daliniame pavėsyje. Ypač puikiai veši ten, kur ir vasarą būna drėgna ir vesu. Vidudienio saulė jam nelabai patinka.

Sėti galima pavasarį ar vasaros viduryje, paauginti patalpoje arba sėti tiesiai į dirvą. Lengviausia sėti eilutėmis, o po to išretinti maždaug 10 cm atstumu. Labai svarbu reguliariai laistyti, ravėti ir purenti dirvą. Kartą įveistas, augalas lengvai pats pasisėja. Žiemai jį apdengę eglių ar pušų šakomis ir toliau galite skinti žalius lapus.

Lapus galima skinti ištisus metus, netgi žiemą. Geriausia juos valgyti šviežius. Iš žolės ir lapų galima spausti sultis.

Švieži lapai yra vitamingas salotų priedas. Jie tinka prie bulvių, į varškę arba su sumuštiniais. Jei aštrokas lapų ar išspaustų sulčių skonis nepatinka, patartina vaistinį skabėtrą maišyti su kitomis salotomis ar sultimis.

Vaistinis skabėtras dezinfekuoja ir spartina medžiagų apykaitą. Jis skatina tulžies pūslės ir kepenų veiklą, šiek tiek laisvina vidurius. Padeda iš organizmo šalinti kenksmingas medžiagas, todėl pavasarį rekomenduojamas kraujui gerinti. Reguliariai valgant mažina reumato sukeliamą skausmą.

Dėl dailios lapų formos ir saldokai kvepiančių žiedų vaistinis skabėtras yra dekoratyvus ne tik darže. Jį galima pasodinti ir balkone, nes jis gerai ayga vazonuose ar balkonų loveliuose. Be to, nektaringais žiedais vilioja bites ir drugius. Auginant kaip dekoratyvinį augalą nereikėtų per daug skabyti.

Laukinių žolių salotos

Nedidelę gūžinę salotą, po 50 g vaistinio skabėtro, valgomosios rūgšties ir snaudalės, 4 pomidorus ir 2 svogūnus nuplauti ir smulkiai supjaustyti. Užpilui reikia 2 indelių lieso jogurto, ½ puodelio obuolių acto, 2 šaukštų vidutinio aštrumo garstyčių, 2-3 šaukštų kečupo, 2-3 šaukštų svarainių drebučių ir šaukštelio kario. Viską maišyti, kol susidarys vientisas kremas. Jis pagardinamas trupučiu citrinų sulčių, druska, pipirais, cukrumi ir malta paprika.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *