Paprastoji jonažolė (Hypericum perforatum)

hypericum-perforatum-paprastoji-jonazolePaprastoji jonažolė natūraliai aptinkama Europoje, Šiaurės Afrikoje ir Vakarų Azijoje. Jos teigiamas poveikis kūnui ir sielai jau seniai žinomas. Augalas ankščiau buvo vartojamas apsisaugoti nuo ligų ir piktųjų jėgų.

Gausiai šakotas daugiametis augalas gali užaugti iki 1 m aukščio. Jam būdingi aliejų turintys lapai, kurie dėl juose esančių mažyčių „aliejaus talpyklų“ prieš šviesą atrodo tarsi skylėti. Tikra puošmena yra vidurvasarį aukso geltoniu švytintys, raudonojo pigmento turintys žiedai. Lapuose ir žieduose yra veikliosios medžiagos hipericino, kuriai būdingas antidepresinis poveikis, taip pat eterinių aliejų, rauginių medžiagų ir antioksidancinėmis savybėmis pasižyminčių flavonoidų.

Šis vertingas vaistinis augalas auga šiltoje ir saulėtoje augavietėje. Dirvožemis turi būti laidus ir geriau per sausas, negu per drėgnas. Esant per dideliam kalkių kiekiui lapai pagelsta, nes spalvą lemia mikroelementai.

Galima nusipirkti jaunų jonažolės augalėlių arba sėklų. Šis žemoje temperatūroje dygstantis augalas žiemą sėjamas patalpoje, geriausiai tiesiai į mažus vazonėlius, kad nereikėtų pikuoti. Įpusėjus pavasariui jie perkeliami į lysvę. Reikia sodinti ne per tankiai. Rekomenduojami 25×25 cm tarpai. Tręšiama organinėmis trąšomis arba kompostu. Pagalvokite, ar pakankamai augalų pasodinote, kad dalį jų kasmet galėtumėte nuskinti. Senesnius augalus galima padalinti, be to, dar galima dauginti ir viršūniniais auginiais.

Stiebai nupjaunami augalui žydint. Jie surišami ir pakabinami džiovinti. Lapus ir žiedus galima užpilti aliejumi.

Lapų ir žiedų arbata, geriama keletą savaičių, padeda esant nerviniams sutrikimams ir depresijai. Į puodelį reikia įdėti 2 šaukštelius džiovintų lapų ar žiedų ir užplikyti verdančiu vandeniu. Be to, jonažolė gerina kraujotaką ir skatina virškinimą. Naudojama išoriškai padeda esant patempimams ir kraujosrūvoms.

Dėl antiseptinių ir priešuždegiminių savybių aliejaus su jonažole galima įlašinti į vandenį maudantis ar prausiantis. Jis odai suteikia elastingumo ir švelnumo, taip pat padeda esant spuogams. Iš žiedynų gaunamas natūralus geltonas ar oranžinis pigmentas.

Vidurvasarį pražystantys ryškiai geltoni jonažolės žiedai yra tikra puošmena. Tačiau dekoratyvinės jonažolės veislės neturi gydomųjų savybių.

  1 comment for “Paprastoji jonažolė (Hypericum perforatum)

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *