Paprastoji žemuogė (Fragaria vesca)

ŽemuogėsApie žemuoges

Laukinė paprastoji žemuogė, remontantinės paprastosios žemuogės laukinė forma, aptinkama visame Šiaurės pusrutulyje. Prancūzijoje ji buvo auginama jau 14 amžiuje. Nuo to laiko yra išvesta daugybė kultūrinių formų. Tiek laukinė, tiek remontantinė paprastoji žemuogė yra labai populiari dėl subtilaus skonio ir gydomųjų savybių.

Žemuogėms būdinga pamatinė triskiaučių, dantytais pakraščiais lapų rozetė. Lapuose yra daug eterinių aliejų, rauginių medžiagų ir flavonų. Remontantinė paprastoji žemuogė žydi ir dera iki pat rudens, tuo tarpu laukinė – birželį ir liepą. Smulkiuose vaisiuose yra daug vitaminų ir mineralinių medžiagų, o ypač daug vitamino C.

Laukinė ir remontantinė paprastosios žemuogės gerai auga daliniame pavėsyje, drėgnokame humusingame dirvožemyje. Jos puikiai veši po medžiais, tuo tarpu saulėtuose augavietėse jų vaisiai greitai sudžiūsta.

Kaip ir kada sėti žemuoges

Maždaug kovo viduryje žemuoges galima sėti į daigų indelius. Sėklų galima nusipirkti sodininkystės parduotuvėse ir centruose arba užsisakyti iš katalogo. Kadangi žemuogių sėklos yra labai smulkios, jos tik prispaudžiamos, bet žeme neužberiamos. Žemuogių pikiavimas. Sėjinukai po kurio laiko išpikuojami į mažus vazonėlius, o gegužės viduryje sodinami į lysvę. Kai kuriose sodininkystės parduotuvėse galima nusipirkti ir jaunų augalėlių. Remontantines žemuoges galima auginti ir balkono loveliuose. Norint, kad paprastoji žemuogė dėl dauginimosi palaipomis neišplistų sode, ją galima auginti vazonuose. Derlius bus didesnis, jei pirmuosius žiedus nuskinsite.

Žemuogių lapų skynimas

Lapus galima skinti visą vegetacijos periodą, bet ne po daug, kad nesutriktų augalo augimas. Prieš vartojant jie sudžiovinami pavėsyje. Vaisiai aromatingiausi būna visiškai prinokę. Nors jie smulkūs ir renkant sugaištama daug laiko, tačiau yra labai skanūs.

Žemuoges galima valgyti vienas, iš jų ir rabarbarų išvirti kompotą, dėti į pyragą, ledus arba pudingą. Žemuogių krušonas yra vaisinis gėrimas.

Žemuogių arbata

Džiovintų žemuogės lapų arbata padeda esant skrandžio bei žarnyno sutrikimams ir stiprina imuninę sistemą. 2 šaukštelius lapų užplikius ¼ l vandens gaunamas ekstraktas, kuriuo skalaujant gerklę gydomas uždegimas.

Žemuogės gydo

Nudegus nuo saulės galima į prausimosi vandenį įpilti šviežiai išspaustų žemuogių sulčių, kurios nuramins odą. Šiuo atveju galima ir tiesiog ant odos dėti žemuogių griežinėlius. Kaukė iš žemuogių, grietinės ir medaus sušvelnina suskirdusią sausą odą. Kosmetikoje žemuoges naudokite tik tada, jei nesate alergiški.

Miškinė ir remontantinė paprastosios žemuogės yra idealūs augalai daliniame pavėsyje augantiems sumedėjusių augalų sąžalynams; pakraščiuose jos dailiai drieksis palei takelį. Žemuogės gerai auga ir balkonų loveliuose arba pakabinamuose vazonuose.

Vasariškas žemuogių krušonas

1 kg remontantinių žemogių užpilti 100 g cukraus pudros ir šiek tiek vyno. Palaikyti 30 minučių. Tada supilti likusį gerai atšaldytą vyną (3 butelius). Prieš patiekiant dar įpilti butelį šampano.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *