Fragaria vesca L (Erškėtinių šeima)
Paprastoji žemuogė – daugiametis žolinis augalas. Šakniastiebis trumpas, rusvas, horizontaliai arba įžambiai šliaužiantis. Stiebas stačias, truputį ilgesnis už lapus. Iš pamatinių lapų pažastų išauga šliaužiantys ūgliai, kurie bamblių vietoje įsišaknija. Taip atsiskiria nauji augalai. Lapai trilapiai, ilgakočiai, dantytais kraštais. Stiebas ir lapkočiai plaukuoti. Žiedai balti, dažniausiai dvilyčiai, su ilgais žiedkočiais, po kelis susitelkę skėtiškais žiedynais. Žiedsostis išgaubtas, plikas arba truputį plaukuotas. Uogos kiaušiniškos arba beveik rutuliškos, ryškiai arba tamsiai raudonos, kvapios. Uogos prinoksta birželio-liepos mėn. Žemuogės maistui ir vaistui buvo vartojamos dar priešistoriniais laikais.
Lietuvoje žemuogės paplitusios. Išvesta naujų veislių. Vertesnės yra auginamos soduose bei daržuose.
Vaistams tinka uogos, lapai ir šakniastiebiai. Lapai skinami augalui žydint ir džiovinami pavėsyje. Uogos renkamos prisirpusios. Vaisiuose yra cukraus, organinių rūgščių (citrinos, obuolių, chino, salicilo, gintaro, fosforo, oksalo, vyno), karotinoidų, tanidų, 1,6% pektinų, ląstelienos, vitamino C, 160 mg% P, iki 300 mg% karotino, B2, K, eterinio aliejaus, flavonoidų (kvercetino, kvercitrino), fitoncidų, antocianų, mineralinių druskų (kalio, natrio, magnio, fosforo, kalcio, geležies). Lapuose yra iki 380 mg% vitamino C, tanidų, karotino, eterinio aliejaus.
Žemuogė – labai vertinga gydomoji uoga. Ji vartojama kaip dietinis maistas sergant širdies kraujagyslių, kepenų ir inkstų ligomis, taip pat kaip vitamino C šaltinis Dažnai ji vartojama didelėmis dozėmis kaip organizmo stiprinamoji priemonė, taip pat žarnyno veiklai Paprastoji ŽEMUOGE reguliuoti. Žemuogės mažina žarnyno puvimo procesus, padeda
pašalinti iš organizmo įvairias Kenksmingas (nuodingas) medžiagas ir cholesteriną. Žemuogės padeda sergant skrandžio ir tulžies latakų ligomis. Joms būdingas (didelėmis dozėmis) antitiroidinis veikimas, t.y. mažinama skydliaukės jodo absorbcija. Žemuogės turi fitoncidų, kurie naikina daugelį ligas sukeliančių mikrobų. Sultimis ir užpilu skalaujama burna ir gerklė, jei yra gleivinės uždegimas ar blogas kvapas. Žemuogių lapų užpilas retina ir stiprina širdies susitraukimų ritmą, plečia kraujagysles, didina gimdos tonusą. Lapų ir uogų užpilas geriamas šlapimo skyrimuisi skatinti, sergant podagra, taip pat kaip vitaminų šaltinis. Šviežios uogos turi daug geležies, todėl jų patariama valgyti sergant mažakraujyste.
Sausų vaisių užpilas geriamas karščiui mažinti ir šlapimui skatinti, taip pat sergant inkstų ir tulžies pūslės akmenlige, skorbutu, podagra. Žemuogės padeda nuo skrandžio, tulžies pūslės uždegimų, hemorojaus, tuberkuliozės, cukrinio diabeto. Kramtant žemuoges, tirpsta dantų akmenys.
Užpilui 20 g žaliavos emaliuotame inde užplikoma stikline vandens, indas uždengiamas ir įstatytas į verdančio vandens vonelę kaitinamas 15 min. Aušinama kambario temperatūroje 45 min., žaliava išspaudžiama ir geriama.
Liaudies medicinoje žemuogės yra labai populiarios. Jos vartojamos sergant širdies ligomis, hipertonija, ateroskleroze, akmenlige, peršalus ir kt.
Lapų užpilas ir šviežios uogos tinka veido kosmetikai. Riebiai, išsiplėtusiomis poromis odai ruošiamos žemuogių kaukės (šaukštelis šviežių žemuogių sulčių ir kiaušinio baltymas išplakamas, juo tepamas veidas). Šviežių uogų sultimis vilgoma strazdanota, dėmėta ir spuoguota oda. Lapų nuoviru gydomas išbėrimas, spuogai, dedervinės, skrofuliozė.
Kai kurie žmonės žemuogėms yra alergiški. Atsiradus dilgėlinei, odos niežuliui, reikia šių uogų atsisakyti.