Paprastasis pankolis (Foeniculum vulgare)

foeniculum-vulgare-paprastasis-pankolisLaukinė rūšis yra paplitusi Viduržemio pajūrio kraštuose ir Vakarų Azijoje, kur jau nuo seno yra vartojama kaip vaistinis ir prieskoninis augalas. Iš jos buvo išvesti kultūriniai lapiniai ir gumbiniai pankuoliai.

Lapinis paprastasis pankolis gali būti auginamas kaip dvimetis ar daugiametis augalas. Įspūdingai atrodo tvirti vagoti stiebai, ant kurių auga dekoratyvūs, smulkiai plunksniškai suskaldyti lapai. Vasarą pasirodantys žiedų skėčiai iškyla į 80-200 cm aukštį. Juose subręsta anyžių skonio, pusmėnulio pavidalo sėklos. Jose yra daug eterinių aliejų.

Paprastajam pankoliui reikia saulėtos ir šiltos augavietės, kad galėtų gerai subręsti sėklos. Kadangi jo šaknis liemeninė, dirvožemio sluoksnis turi būti storas derlingas, turintis kalkių ir laidus vandeniui.

Lapinis paprastasis pankolis yra atsparus išsikerojęs daugiametis augalas, kuris šaltuose šiauriniuose regionuose dažnai auginamas kaip dvimetis. Kai kurios veislės tinkamos auginti kaip vienamečiai augalai. Tuomet sėjama vasario mėnesį patalpoje. Įpusėjus pavasariui galima sėti ir į pridengiamą ar užuovėjoje esančią lysvę. Sėti geriausia eilutėmis, 25 cm atstumu. Vėliau išretinama iki 50 cm atstumo – taip augalai išaugs labai dideli. Iki sudygimo dirvožemis turi būti pakankamai drėgnas. Prieš prasidedant žiemai stiebai nupjaunami paliekant iki 10 cm virš dirvos paviršiaus, o augalas pridengiamas šakelių ar šiaudų dangalų. Šilto klimato vietovėse sėklas subrandinęs pankolis gali pasisėti pats.

Jaunus gležnus lapus galima skinti nuolat ir šviežius vartoti kaip prieskonį. Žiedynai nupjaunami sėkloms parudavus. Ant sėklų pasirodžius pilkoms juostelėms, jos būna jau pakankamai išdžiuvusios. Bet, nepaisant to, jas reikia dar pakabinti ir padžiovinti. Galima laikyti sandariuose induose.

Sėklos ir žolė paskanina žuvies patiekalus, salotas ir padažus. Sėklos vartojamos ir gaminant likerius, duoną bei cukrainius. Riebi žuvis su pankoliu bus žymiai gardesnė.

Iš sėklų gaminama arbata. Ji padeda esant skrandžio ir žarnyno sutrikimams, sušvelnina skausmingą vidurių pūtimą. Ši arbata padeda sergant atsma bei kokliušu. Kadangi pankolis yra švelni gydymo priemonė, jis taikomas, visų pirma, vaikams.

Pankolio arbatos garai minkština sausą veido odą. Kadangi karšti garai išplečia poras, oda gali gerai įsisavinti veiksmingą eterinį aliejų.

Smulkūs lapai ir stambūs žiedynai papuošia bet kokią daržovių lysvę. Yra ir labai dekoratyvių veislių, pavyzdžiui, „Giant Bronze“ su bronziniais lapais ir stiebais.

Padeda kosint ir esant skrandžio sutrikimams

Kad išsiskirtų eteriniai aliejai ir galėtų maksimaliai pasireikšti jų poveikis, pankolio sėklos, prieš ruošiant arbatą, sutrinamos. ¼ l pankolio arbatos, kuri ekstrahuojasi 10 min., imti šaukštelį sėklų. Jei kamuoja kosulys per dieną reikia gerti daug kiek galima karštesnės arbatos, esant skrandžio ir žarnyno sutrikimams – drungnos ir nesaldintos.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *