Sėjamoji gražgarstė auga Viduržemio pajūrio kraštuose ir ten jau nuo antikos laikų vartojama kaip lapinė salota, priekoninis ir vaistinis augalas.
Augalas dažniausiai auginamas kaip vienametis. Auga labai greitai ir gali siekti iki 50 cm akščio. Kadangi yra giminingas garstyčiai, todėl, kaip ir jos, lapuose yra daug garstyčių aliejaus ir vitamino C. Vasarą pasirodo puriomis kekėmis susitelkę gležni, gelsvai balti žiedai, iš kurių išsivysto kaip prieskoniai vartojamos sėklos.
Bastutiniai klesti tiek saulėtuose vietose, tiek daliniame pavėsyje. Jiems reikia turinčio daug maistingųjų medžiagų, humustingo dirvožemio, kuris turi būti nei per sausas, nei per šlapias.
Nuo pavasario ją galima periodiškai sėti dalimis tiek darže, tiek į vazonus ant palangės ir auginti kaip sėjamąją pipirnę. Turintys balkoną gali sėkmingai ją ten auginti vazonuose. Gerai patręšti augalai auga greitai ir mažai kerojasi. Auginami per šlapiai augalai praranda aromatą. Planuojant daržovių lysvę reikia atkreipti dėmesi į tai, kad sėjamoji gražgarstė prastai auga šalia kopūstinių daržovių.
Šviežius lapus galima skinti nuolat. Galima skinti tik lapus arba nupjauti visą augalą. Jei paliksite keletą žiedynų subręsti, galėsite prisirinkti vadinamųjų garstyčių grūdelių.
Jaunų gležnų lapelių skonis primena sėjamosios pipirnės, garstyčios ir riešutų mišinį. Iš jų galima paruošti vitamingas salotas. Jais galima paskaninti padažus ir varškę. Sėklos vartojamos kaip ir garstyčių grūdeliai. Pavyzdžiui, jų dedama į konservuojamas daržoves, iš jų taip pat gaminami aliejai.
Sėjamojoje gražgarstėje yra daug vitamino C. Ji pasižymi antibakteriniu poveikiu ir skatina virškinimą.
Sėjamosios gražgarstės salotos su Mocarela
Itališka virtuvė neįsivaizduojama be sėjamosios gražgarstės, kaip ir be baziliko. Patikrinkite šį teiginį ruošdami klasikinį pomidorų ir Mocarelos užkandį. Jums reikia 1-2 ryšelių sėjamosios gražgarstės, kelių prinokusių pomidorų, jei įmanoma – cukinijos, violetinių svogūnų ir Mocarelos. Daržoves reikia nuplauti, pomidorus ir cukinijas supjaustyti griežinėliais, svogūnus – žiedeliais, sūrį – šiaudeliais arba kubeliais ir viską dailiai išdėlioti. Užpilti galima jūsų mėgstamų padažu arba paimti 2 šaukštus baltojo vyno, šaukštą prieskoninių žolelių aliejaus, smulkiai supjaustytą svogūną, įdėti sukapotą arba išspaustą česnako skiltelę ir išmaišyti. Prieš patiekdami salotas įpilkite 3 šaukštus alyvuogių aliejaus, įberkite druskos ir pipirų.