Sėjamoji pipirnė (Lepidium sativum)

lepidium-sativum-sejamoji-pipirneSėjamoji pipirnė yra kilusi iš Vakarų Azijos, kur ji auginama jau tūkstantmečius. Faraonams jos buvo dedama su įkapėmis. Šį prieskoninėmis ir vaistinėmis savybėmis pasižymintį augalą romėnai atvežė į Viduržemio pajūrio kraštus.

Sėjamoji pipirnė, trumpiau vadinama tiesiog pipirne, auginama kaip vienametis augalas. Jeigu ji nenupjaunama, gali išaugti iki 30-50 cm aukščio. Apatiniai lapai yra apskriti arba ovalūs, viršutiniai plačiai apskriti, arba plunksniškai suskaldyti. Dauguma ją pažįsta tik kaip nedideliuose indeliuose, vadinamuose „pipirnės loveliais“, maisto priekių parduotuvėse pardavinėjamą augalą. Vasarą išsiskleidžia dailūs balti ar rožiniai pipirnės žiedai. Pipirnė turi daug vitamino C, mineralinių medžiagų, karotino ir garstyčių aliejaus. Pastarasis suteikia jai panašų į pipirų aštroką skonį.

Gležnas augalas geriausiai auga daliniame pavėsyje. Jei pakanka šilumos, auga ir pavėsyje. Saulės atokaitoje, ypač vasarą, jis greitai vysta. Dirva turi būti gerai supurenta, turėti daug maistingųjų medžiagų ir pakankamai drėgna.

Pipirnę galima auginti ant palangės arba šiltnamyje ištisus metus. Lauke ją galima sėti kovo viduryje. Šio šviesoje dygstančio augalo sėklos sėjamos tankiai, tik lengvai prispaudžiamos, bet neužberiamos žeme. Jos dažniausiai sudygsta jau po dviejų dienų ir daigai greitai auga. Augalą reikia reguliariai laistyti visą laiką. Kas 7-14 dienų vis atsėjant galima ištisus metus turėti šviežių pipirnių. Atvirame grunte reikia parinkti vis naują vietą, nes šaknų išskyros slopina naujų sėklų dygimą. Jei augalai žydi, jie patys po to pasisėja.

Lapus geriausia skinti, kol augalai dar jauni, 7-10 cm aukščio. Tai dažniausiai būna jau praėjus 10 dienų po sėjos. Kai tik augalas pradeda žydėti, lapai tampa nebetinkami valgyti. Galima taip pat rinkti sėklas ir vartoti kaip prieskonį ar papuošimui.

Pipirnė valgoma šviežia. Aštrus jos skonis tinka salotoms, šviežių daržovių mišrainėms ir varškei, taip pat prie sūrio ir šaltos mėsos. Ją sveika vieną valgyti su duona. Pipirne galima papuošti sriubas ir padažus. Be to, ji yra Frankfurto žaliojo padažo sudėtinė dalis.

Pipirnė ištisus metus mus aprūpina vitaminu C. Ji valo kraują nuo kenksmingų medžiagų, skatina virškinimą ir varo šlapimą. Ypač tinka vartoti pavasarį.

Pipirnės ežys

Augindami pipirnę ištisus metus apsirūpinsite vitaminu C. Norint nuolat nusiskinti šviežių lapų, geriausiai kas savaitę pasėti iš naujo. Be to, yra daugybė dekoratyvinių indų, tokių kaip molinis „pipirnės ežys“, kuris dailiai atrodo ir tuo pat metu yra praktiškas. Moliniai dubenėliai prieš sėjant 30 minučių palaikomi vandenyje, kol prisigeria vandens. Tada kasdien papildomai palaistomi, kad sėklos nuolat būtų drėgnos. Pipirnė gerai auga visur, net ant drėgnos popierinės servetėlės.

  2 comments for “Sėjamoji pipirnė (Lepidium sativum)

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *