Kvapusis lipikas (Galium odoratum)

galium-odoratum-kvapusis-lipikasKvapusis lipikas auga beveik visuose Europos miškų regionuose ir aptinkamas nuo Irano iki Sibiro. Jau daugiau kaip 1000 metų jis yra gegužinių tradicinių krušonų sudedamoji dalis, todėl Vokietijoje dar vadinamas „gegužine žole“, arba „gegužine gėle“.

Daugiamečiui augalui būdingas ilgas šakniastiebis, iš kurio pavasarį išauga iki 30 cm aukščio keturbriauniai stiebai. Kvapiojo lipiko, kaip ir kitų raudinių šeimos augalų, lancetiški lapai išsidėstę žvaigždiškais menturiais. Gegužės mėnesį pasirodo balti kvapūs žiedai, sutelkti į netikruosius skėčius. Tipišką kvapiojo lipiko aromatą lemia jame esantis kumarinas, kuris ypač stipriai jaučiamas augalui vystant ir jį džiovinant. Be jo, augalas turi daug vitamino C, rauginių ir karčiųjų medžiagų.

Kvapusis lipikas yra daugiametis augalas, ypač gerai augantis daliniame ar visiškame pavėsyje. Labai svarbu, kad dirvožemis būtų purus drėgnas ir humusingas.

Sėti galima ir rudenį, bet tai pareikalaus kantrybės. Paprasčiau yra nusipirkti jaunų augalėlių, kurie, pasodinti laisvame sodo plotelyje, greitai išplinta. Prieš pradėdami skinti lapus leiskite augalėliams kiek paaugti. Ilgesnių sausrų metu kvapųjį lipiką reikia laistyti.

Žolė pjaunama prieš pat zydėjima gegužės ir birželio mėnesiais. Sudžiovinus aromatas būna ypač stiprus.

Dažniausiai šis augalas naudojamas gegužiniam ir kitokių rūšių krušonui gaminti. Žolę galima plikyti arbatai arba jos tipišku kvapu aromatizuoti sultis, marmeladus ir ledus. Rekomendacija: norint aromatizuoti gėrimą, pundelį kvapiojo lipiko reikia keletą valandų palaikyti skystyje.

Džiovintų lapų arbata padeda esant padidinta, jautrumui ir miego sutrikimams. Jis taip pat valo kraują nuo kenksmingų medžiagų. Aromatingi kvapiojo lipiko pripildyti maišeliai, įdėti į spintą, atbaido kandis. Jų maišelių būdavo dedama po pagalvę, kad greičiau apimtų miegas.

Kvapusis lipikas yra dekoratyvus, švelniais žiedais pasipuošęs žeme besidriekiantis augalas, savaime augantis tarp medžių. Todėl prie jo ypač puikus želdynų pakraščių augalas, bet dėl smarkaus plitimo mažuose soduose jį reikia labai kontroliuoti. Kvapiojo lipiko šaknų išskyros naikina piktžoles.

Kvapiojo lipiko krušonas

Šis gegužinis gėrimas gali būti labai įvairios sudėties. Čia yra keletas pasiūlymų: 2 ryšulėlius kvapiojo lipiko užpilti 100 ml konjako, 50 g cukraus, pakeliu vanilinio cukraus ir litru baltojo vyno. Laikyti apie 2 valandas. Tada lipiką išimti, o į krušoną įpilti 2 l gerai atšaldyto baltojo vyno ir butelį šampano. Atkreipkyte dėmesį, kad lipiko kotelių neliktų skystyje. Galima įdėti pipirmėtės, ožiažolės ar kitų prieskoninių augalų. Galima lygiomis dalimis imti baltojo ir rožinio vyno mišinį. Nealkoholinis krušonas gaminamas iš vaisių sulšių ir angliarūgšte įsotinto mineralinio vandens.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *