Geltonasis gencijonas (Gentiana lutea)

gentiana-lutea-geltonasis-gencijonasGeltonojo gencijono paplitimo arealas daugiausia apima Pietų ir Vidurio Europos kalnų regionus. Ten jis auga alpinėse pievose ir ganyklose, taip pat uolėtuose šlaituose su kalningų podirviu. Pramoniniam šaknų perdirbimui gencijonų trauktinei šie augalai auginami dideliuose plotuose.

Šis daugiametis augalas yra aukščiausias iš gencijono genties rūšių, Jis auga kalninguose dirvožemiuose. Augalo tvirtas stiebas, ant kurio vasarą puikuojasi geltonos žiedų varpos, siekia iki 1,30 m aukščio. Tvirtose šaknyse yra daugybė virškinimą skatinančių karčiųjų ir ruginių medžiagų, kurios sudaro garsiosios gencijonų trauktinės ir gydomųjų tinktūrų pagriną.

Šiam daugiamečiui augalui reikia saulėtos augavietės su derlingu giliai įdirbtų dirvožemio sluoksniu.

Jūs galite nusipirkti jaunų augalėlių arba žiemos pabaigoje sėklas pasėti į mažus vazonėlius ir pavasarį pasodinti į lysvę. Jei tiesiai į lysvę sėjate rudenį, sėklas reikia gerai užberti žeme. Bet kuriuo atveju reikia nepamiršti, kad sėkloms sudygti reikia šaltojo periodo. Jei norite kasti ir perdirbti šaknis, turėkite kantrybės. Tai bus galima daryti tik maždaug po 5 metų. Nepamirškite laiku šių augalų padauginti. Vertingų karčiųjų medžiagų yra ne tik augalo šaknyse, bet ir kitose dalyse.

Lapus galima nuolat skinti viso augimo periodo metu. Šaknys kasamos nuo rugsėjo iki balandžio. Visa žaliava vartojama džiovinta.

Šaknys vartojamos žolelių antpilams ir apetitą žadinančioms priemonėms gaminti.

Džiovintos šaknys ir lapai vartojami arbatoms, šaltiems ekstraktams arba tinktūroms gaminti. Karčiosios medžiagos skatina skrandžio sulčių išsiskytimą, todėl žadina apetitą ir gerina virškinimą. Be to, šaknys yra svarbi „Švediškojo žolelių mišinio“ sudedamoji dalis. Gencijonui būdingas sveikatą gerinantis poveikis, o anksčiau jis buvo vartojamas nuo parazitinių kirmelių.

Jo ryškiai geltonos žiedų varpos gražiai dera laukinių daugiamečių augalų lysvėje. Geltonasis gencijonas gerai auga netgi nedideliame medžių pavėsuje, kur privilioja daugybę nektarą siurbiančių vabzdžių.

Širdį stiprinanti ir kraujotaką gerinanti gencijonų arbata

Šaukštelį džiovintų ir susmulkintų gencijono šaknų reikia užplikyti ¼ l verdančio vandens. Arbatą palaikyti 5 minutes ir perkošti. Rekomenduojama ją gerti drungną prieš valgį.

Gencijonų arbata nuo rėmens

Puodeliui arbatos reikia šaukštelio gencijono lapų. Arbata ekstrahuojama 10 min. uždengus, paskui perkošiama ir geriama drungna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *