Miškinės dedešvos paplitimo arealas iš pradžių driekėsi nuo Viduržemio pajūrio pietinės dalies per Azijos subtropinę sritį. Jau senovės romėnų ir graikų ji buvo vertinama kaip veiksminga vaistažolė ir švelni daržovė. Galiausiai šis tipiškas valstiečių daržų augalas išplito visoje Europoje.
Dvimetis ar daugiametis žolinis augalas užauga iki 1 m aukščio. Jis apaugęs švelniais plaukeliais, lapai ilgakočiai ir plaštakiškai skiautėti. Visą vasarą žydį lapų pažastyse susiformavusiais piltuviškais rausvai violetiniais, tamsiai gyslotais žiedais. Juose yra nutūralaus pigmento malvino. Dėl augalo sudėtyje esančių gleivingų medžiagų jis yra mikstūros nuo kosulio svarbus komponentas. Be to, miškinė dedešva dar vadinamas sūrine, arba arkline, tuopa.
Miškinė dedešva veši saulėtuose ir šiltuose augavietėse, bet gerai auga ir daliniame pavėsyje. Jai labiausiai tinka derlingi lengvi dirvožemiai.
Šie nereiklūs augalai sėjami rudenį tiesiai į numatytą vietą. Po to jie pasisėja patys. Tai pat galima nusipirkti jaunų augalėlių arba vasarą nuo esamų augalų nusipjauti auginių. Dedešva klesti bet kokiame daržo dirvožemyje, bet labiausiai mėgsta smėlinga, gerai drenuojamą podirvį. Esant labai dideliam maistingųjų medžiagų kiekiui augalai greitai auga ir juos tenka pririšti.
Lapus ir žiedus galima skinti ištisą vasarą. Džiovintus juos galima laikyti ilgą laiką. Džiovinant tamsiai mėlyna žiedų spalva nublanka.
Lapus galima gaminti kaip špinatus ir varoti garnyrui. Anksčiau iš augalo buvo ruošiama lengvai virškinama košelė vaikams.
Augalo preparatai slopina uždegimą ir sudirgimą, skatina gleivių išsiskyrimą. Jie ypač veiksmingi esant sausam kosuliui ir bronchitui, be to aktyvina virškinimą. Dažniausiai vartojamos šio augalo arbatos arba jų nuoviro dedama į vonią. Tik nereikia painioti gydomosios arbatos iš dedešvos su hibiško žiedų arbata.
Natūraliai auganti miškinė dedešva džiugina žiedais iki pat vėlyvo rudens. Ji labai tinka į gamtinę aplinką panašiam sodui ir ypač gėlių lysvelėms. Miškinė dedešva papuoš kiekvieno sodo tvorą ir jūsų sodui suteiks kaimoško žaviesio. Jei savo sode pasodinsite saugomą laukinę augalo formą, tuo pačiu pasitarnausite gamtos apsaugai.
Kompresai nudegintai odai
Šaukštą žiedų ir lapų užpilti 1 l drungno vandens ir 10 min. lėtai pavirti. Nuovirą perkošti ir atvėsinti. Tada nuoviru suvilgyti drobę, lengvai nugręžti ir 10 min. laikyti ant nudegintos odos vietos.
Gydomoji arbata ir gerklės skalavimo skystis
2 šaukštelius lapų užpilti ¼ l drungno vandens. Laikyti 1 dieną, tada išmaišyti ir perkošti. Šią arbatą galima gerti ar skalauti gerklę kosint arba esant užkimimui. Arbata iš dedešvos, liepų ir ramunės žiedų mišinio padeda apsisaugoti nuo gripo.