Aukštoji dedešva (Malva alcea L.)

Žiedai po vieną ar kelis lapų pažastyse. Taurėlapiai tarpusavyje suaugę, plaukuoti, juos dar gaubia pataurys. Vainiklapiai penki, rožiniai, su tamsiomis gyslelėmis, iškirpta viršūne. Kuokelių daug, visi koteliais suaugę, sudaro vamzdelį. Žydi ištisą vasarą. Vaisius — plokščias skeltavaisis, apgaubtas taurelės su patauriu; vaisiukai ratu išsidėstę, raukšlėti, ritinio pavidalo.
Stiebas status, aukštas, apaugęs plaukeliais. Lapai plaštakiškai suskaldyti, apskrito kontūro, apatiniai su ilgais kotais. Dvimetis ar daugiametis augalas su liemenine šaknimi, sudaro kerus.
Auga pakelėse, dirvonuose ir padirviais, dykvietėse, panamėse, šlaituose, gana sausuose dirvožemiuose. Šviesamėgė. Lietuvoje vietomis išplitusi, kai kur apyretė, šiauriniuose rajonuose nepastebėta.
Augalas medingas, vaistinis, kartais auginamas darželiuose. Jauni lapai valgomi.
Iš dedešvų labai paplitusi apskritalapė dedešva. Tai nedidelė, pažeme nusidriekusi daržų piktžolė, auganti patvoriuose, panamėse, prie takų. Kadaise ši dedešva buvo viena iš mėgstamiausių salotinių daržovių, pamiršta po to, kai kryžiaus karų dalyviai pargabeno į Europą salotų ir špinatų. Jos žiedus ir lapus galima vartoti kaip kosmetinę priemonę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *