Italinis šlamutis (Helichrysum italicum)

helichrysum-italicum-italinis-slamutisItalinis šlamutis natūraliai auga Europos pietvakarinėje dalyje. Dėl karį primenančio skonio paskutiniuoju metu jis vis dažniaus vartojamas virtuvėje.

Italinis šlamutis, darželinio šlamučio giminaitis, savo tėvynėje auga kaip visžalis puskrūmis. Jo antraisiais metais sumedėjantys stiebai siekia 40-50 cm aukščio. Šiam augalui budingi adatiški sidabriškai pilki lapai, kuriuose yra daug eterinių aliejų. Vasarą italinį šlamutį puošia smulkūs geltoni žiedų graižai. Tinkamose augavietėse augalas žiemą pakenčia net iki 10ºC šaltį.

Italinis šlamutis, kaip ir visi astriniai, mėgsta saulėtas vietas su sausiais dirvožemiais. Jo lapai tik tokiose augavietėse būna tipiškos sidabriškai pilkos spalvos, be to, sausose augavietėse puskrūmis yra atsparesnis šalčiui.

Italinių šlamučių galima nusipirkti specializuotose sodininkystės parduotuvėse. Kad keras būtų tankus, po žydėjimo jis nupjaunamas. Tada galima patiems pasiruošti viršūninių auginių, kurie 12 cm skersmens vazonuose išauga į tankų puskrūmį. Kad jauni augalėliai labiau šakotųsi, kai tik įsišaknyja, jiems nuskabomos viršūnėlės. Net intensyvaus augimo metu negalima tręšti daug azoto turinčiomis trąšomis, nes augalai gali pažaliuoti.

Šakeles galima nuolat skinti ir naudoti šviežias. Jos dedamos likus 10 min. iki virimo pabaigos ir išimamos prieš patiekiant.

Švelniai kariu kvepiantys lapai vartojami sriuboms, padažams, daržovių, ryžių ir mėsos patiekalams paskaninti. Galima juose trumpai pavirti visą šakelę, o po to išimti. Italinio šlamučio lapus kartu su rozmarinais, šalavijais ir čiobreliais galima sumalti. Šiuo mišiniu ir aliejumi aštepti žuvies filė, ją, pasūdyti, pabarstyti pipirais, įvynioti į foliją ir kepti kepimo krosnelėje. Italinis šlamutis taip pat yra daugelio prieskonių mišinių sudėtyje.

Italinio šlamučio lapų arbata slopina pilvo skausmą ir padeda esant kvėpavimo takų ligoms. Įtrinant aliejumi patemptas galūnes, mažėja skausmas, oda tampa lygesnė.

Italinis šlamutis turi labai gražius sidabriškai pilkus lapus. Jis papildo rudeniškų vazoninių ir balkoninių augalų įvairovę, taip pat tinka sausoms puokštėms ir kompozicijoms. „Nykštukinį šlamutį” galima sodinti gėlių lysvių ir takelių pakraščiuose.

Šis mišinys padeda, kai kamuoja nerimas

Pagaminamas mišinys, imant po 1 ml citrinų, migdolų ir smėlininio šlamučio aliejaus. Keli lašai šio mišinio padeda slopinti nerimą, o juo patepus odą, mažėja raukšlės ir randai. Nedelsiant įtrynus mikstūra sumušimus ir patempimus pažeista kūno vieta neištingsta. Šio mišinio sudedamųjų dalių galima įsigyti vaistinėje arba prieskonių parduotuvėje.

  1 comment for “Italinis šlamutis (Helichrysum italicum)

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *