Maži rutuliški graižai susitelkę į sudėtinius, skydiškos šluotelės pavidalo žiedynus. Graižai geltoni, dar nepražydę atrodo sausi — taip yra dėl plėvelinių spalvotų skraistlapių. Žiedai labai smulkūs, graižo pakraštyje siūliški, viduryje vamzdiški. Pradeda žydėti birželio pabaigoje, žydi visą vasarą. Vaisius — pailgas laukštavaisis su skristuku. Augalas nedidelis, 15—30 cm aukščio, visas apžėlęs baltais, prigludusiais plaukeliais. Stiebas status, nešakotas. Lapai pailgi, pamatiniai su trumpais koteliais, stiebo lapai bekočiai. Daugiametis, kvapnus augalas; kereliuose po kelis stiebus. Dauginasi sėklomis.
Auga sausose, smėlėtose vietose, šlaituose, smiltpievėse, kartais sausuose miškuose ir jų aikštelėse. Dažnesnis rytinėje ir pietinėje respublikos dalyje.
Vaistinei žaliavai vartojami graižai. Šlamučio kvapo bijo vabzdžiai kenkėjai. Žolės nuoviru galima apdoroti prieš sėją sėklą, kad geriau dygtų ir augalai ne taip sirgtų bakteriozėmis. Augalas dažinis, audinius dažo geltona, labai patvaria spalva, taip pat dekoratyvus, tinka puokštėms ir vainikams.
Darželiuose auginamas darželinis šlamutis (H. bracteatum). Graižai dideli, 2—5 cm skersmens, šakų viršūnėse. Skraistė iš kelių eilių spalvotų plėvelinių skraistlapių (balti, geltoni, oranžiniai, rausvi, violetiniai).