Dvimetė nakviša (Oenothera biennis)

oenothera-biennis-dvimete-nakvisaApie nakvišas. Rūšies paplitimo natūralus arealas driekiasi nuo Šiaurės Amerikos iki Meksikos. Europoje ji vadinama kumpio šaknimi ir sulaukėjusi auga pakelėse arba kitose augavietėse su smėlingu podirviu. Jos šaknys labai mėgstamos dėl malonaus skonio, iš sėklų gaminamas vertingas nakvišų aliejus.

Šis dvimetis augalas kartais dar vadinamas Onagra biennis sinonimu. Pirmaisiais metais išsivysto mėsinga šaknis ir lapų rozetė, o antrųjų metų vasarą išauga iki 2 m aukščio žiedynstiebis su ryškiai geltonais žiedais. Iš pastarųjų išsivysto vertingos sėklos. Nakvišai būdinga tai, kad jos žiedai skleidžiasi vakare. Jie savo saldoku aromatu vilioja naktinius drugius. Žiedai užsiveria ryte ir nuvysta. Dvimetė nakviša turi daug gama linoleno rūgšties, kuri yra nepakeičiamoji riebalų rūgštis.

Dvimetė nakviša veši saulėtose vietose ir daliniame pavėsyje. Jai tinka bet kokie dirvožemiai, tačiau labiausiai mėgsta priesmėlius.

Nakvišų sodinimas. Kad šaknys išaugtų ypač didelės ir storos, patariama nuo balandžio iki gegužės paauginti namuose. Tada tvirti daigai pikuojami 20×25 cm atstumu. Nuo birželio iki rugpjūčio galima sėti tiesiai į lysvę, geriausia eilutėmis kas 20 cm. Vėliau daigai eilutėse išretinami paliekant 20-25 cm tarpus. Iki šaknų iškasimo rudenį augalui daugiau nereikia jokios priežiūros. Nakviša tręšiama labai mažai. Jeigu jai leidžiama žydėti, nakviša pasisėja pati.

Nakvišų šaknys. Šaknis galima kasti dalimis nuo rudens iki kito pavasario. Jas galima laikyti vėsiame rūsyje. Šaknys kasamos iki žiedų formavimosi, o po to jos tampa nevalgomos.

Šaknis nulupti ir išvirti. Jų skonis primena gelteklę. Jas galima valgyti žalias ar įtarkuotas į salotas.

Nakvišų aliejaus vartojimas. Dažniausiai jis geriamas ir būna lašų ar kapsulių pavidalo. Aliejus mažina kraujospūdį, mėnesinių sukeltą skausmą, padeda sergant artritu. Žiedynų viršūnėlių arbatą tinka gerti kosint arba sutrikus skrandžio ir žarnyno veiklai.

Tepant aliejumi trapius nagus jie taps lankstūs, sausa oda – elastinga. Jis taip pat padeda gydyti spuogus ir egzemą. Pabandykite išsimaudyti į vandenį įpylę nakvišų aliejaus.

Alpinariumas yra ta vieta, kur nakviša gausiai žydi. Jas galima sodinti ir į kubilus, kad vakare iš arti galėtumėte mėgautis jų aromatu ir besilankančiais drugiais.

Nakvišos – organizmą stiprinančios daržovės

Rudenį tvirtas dvimetės nakvišos šaknis reikia iškasti, gerai nuplauti ir plonai nuskusti. Griežinėlius troškinti sultinyje arba paprasčiausiai patiekti su actu ir aliejumi. Ši sena naminė priemonė padeda greičiau pasveikti.

Dvimetės nakvišos aliejaus vonelės sausai odai

Pašildyti puodelį grietinės arba 2 puodelius pieno, jame ištirpinti 2 šaukštus medaus, įlašinti 20 lašų nakvišų aliejaus ir gerai išmaišyti. Mišinio įpilti į vandenį maudantis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *