Tikroji mirta (Myrtus communis)

myrtus-communis-tikroji-mirtaMirtos yra tipiški Viduržemio pajūrio kraštų augalai, bet aptinkami ir Vidurinėje Azijoje bei Šiaurės Afrikoje. Senovės graikams tai buvo grožio ir melės simbolis. Per šventes prisisegdavo mirtos šakelių, o nuotakos būdavo pasipuošusios mirtų vainikais. Iš čia kilęs liaudiškas pavadinimas „nuotakos mirta“.

Visžalis krūmas, natūraliomis sąlygomis užaugantis iki 5 m aukščio. Kadangi jis nepakelia didesnių šalčių, Vidurio Europoje dažniausiai auginamas kubiluose ir būna daug žemesnis. Jam būdingi siauri odiški lapai, kuriuose gausu aliejaus liaukučių. Balti žiedai taip pat kvapūs. Jie pasirodo pavasario pabaigoje, o vėliau iš jų išsivysto juodos uogos. Augalas turi daug eterinių aliejų, dervų, rauginių ir karčiųjų medžiagų.

Mirtos yra šilumamėgiai augalai, tačiau pakankamai gerai auga ir menkame pavėsyje. Labai svarbu, kad substratas nebūtų kalkingas.

Šį augalą galite nusipirkti sodininkystės centre arba parduotuvėje. Turite nepamiršti, kad mirtos nemėgsta kalkių, todėl jas galima laistyti tik minkštu arba lietaus vandeniu. Labai svarbu, kad visą laiką dirvožemis būtų pakankamai drėgnas, nes augalas greitai išdžiūsta arba supūva. Intensyvaus augimo laikotarpiu rekomenduojama patręšti rūgščiomis, pavyzdžiui, rododendrų trąšomis. Mirtos pakenčia karpymą, todėl jas galima apkarpyti ir suteikti įvairią formą. Tai geriausia daryti pavasarį, nes auginiai įsišaknyja lengviausiai. Trumpalaikės šalnos augalams dažniausiai nepakenkia, bet geriausia jas laiku pernešti į patalpą ir per žiemą laikyti šviesioje vietoje, 5-10ºC temperatūroje.

Mirta su lapais yra ištisus metus, taigi juos visada galima vartoti šviežius.

Mirtos šakelių, kaip ir rozmarino arba čiobrelių, dedama ruošiant mėsą kepti kepimo krosnelėje arba orkaitėje. Lapus galima, panašiai kaip lauramedžio, vartoti sveikus arba maltus. Uogų, kaip ir kadagio, galima dėti į padažus.

Iš lapų gaminamas eterinis aliejus mirtolis, kuris pasižymi antiseptinėmis savybėmis ir išvalo kvėpavimo takus. Mirtų arbata yra puiki priemonė nuo bronchito ir dantenų uždegimo. Sutrinti lapai padeda gydyti spuogus ir žvynelinę.

Mirtų aliejus yra viena iš pagrindinių medžiagų gaminant kvepalus ir parfumerijos gaminius. Natūraliai sudžiūvę lapai ir žiedai ilgą laiką skleidžia malonų aromatą. Juos galima naudoti puokštėms ir aromatingoms pagalvėlėms.

Mirtos ištisus metus skleidžia aromatą, o lapai, uogos ir žiedai vartojami kaip prieskonis. Pasodintos kubiluose vasarą jos veši lauke. Tie, kas turi žiemos sodą, ištisus metus gali mėgautis šiuo Viduržemio pajūrio kraštų augalu.

  1 comment for “Tikroji mirta (Myrtus communis)

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *