Kilnusis lauramedis (Laurus nobilis)

lauro-medis-lauramedisKilęs iš Vakarų Azijos lauramedis greitai paplito Viduržemio pajūrio kraštuose. Kai kuriose Žemės vietose, tokiose kaip Kanarų salos, dar ir šiandien yra lauramedžių miškų. Jau antikos laikais lauramedžių vainikais buvo puošiami olimpinių žaidynių nugalėtojai, žymūs karvedžiai, talentingi poetai. Iš to ir kilo posakis „užsitarnauti laurų vainiką“.

Visžalis krūmas tinkamose augavietėse gali išaugti į 10 m aukščio medį. Kadangi jis nėra atsparus šalčiui, šiaurinėse platumose jis auginamas dažniausiai kubile ir užauga žymiai mažesnis. Smuklūs balti žiedai, iš kurių išsivysto juodos uogos, susidaro lapų pažastyse. Kadangi lauramedis yra dvinamis, apvaisinimui reikalingi moteriškieji ir vyriškieji augalai. Todėl auginamas kilnusis lauramedis uogas veda labai retai. Odiški blizgantys, banguotais pakraščiais lapai yra aromatingi, nes juose be rauginių ir karčiųjų medžiagų, yra ir eterinių aliejų.

Kilnusis lauramedis gali augti tiek saulėtose vietose, tiek daliniame pavėsyje. Jis mėgsta užuovėją ir jam reikia humusingo, daug maistingųjų medžiagų turinčio dirvožemio.

Ištisus metus galite lauramedį pasidauginti auginiais arba nusipirkti vieną augalą. Kadangi jis dažniausiai auginamas kubile, labai svarbu reguliariai laistyti ir tręšti, ypač vasarą. Trumpam ušdžiūstantį substratą lauramedis pakelia geriau nei nuolat šlapią. Lauramedis žiemoti turi šviesioje vietoje teigiamoje temperatūroje – maždaug 1-5ºC. Ypač pavojingos yra vėlyvos šalnos, kurios pakenkia gležniems ūgliams. Jį galima auginti paliekant vieną pagringinį stiebą ir apkarpyti pageidaujama forma, pavyzdžiui, piramidės. Geriausias genėjimo laikas yra pavasaris.

Lauramedį auginant kubile lapus galima skinti ištisus metus. Dviejų metų augalo lapai yra aromatingesni negu jauni, šviesiai žali. Jų aromatingumą galite patikrinti. Lapus galima džiovinti ir pavėsyje, bet tada jie praranda dalį savo aromato.

Lauramedžio lapų dedama į sriubas, padažus, troškinius, žuvies ir mėsos patiekalus. Lapai be kotelio ir nesusmulkinti dedami verdant ir išimami prieš patiekiant. Įdarytoms alyvoms ar sūriui jie taip pat suteikia ypatingo skonio.

Aliejumi su lauramedžiu patepus ir įtrynus patemptas ar sumuštas vietas skausmas mažėja. Iš vaisių gaminami tepalai nuo reumato.

Visžalis kubile auginamas augalas suteikia žavesio kiekvienai vietai, ar tai būtų balkonas, terasa, ar žiemos sodas. Kartu su kitais Viduržemio pajūrio augalais, tokiais kaip rozmarinas, mirta, levanda arba raudonėlis, jis gali pietietišku koloritu papuošti prieskoninių ir vaistinių augalų sodą. Žinoma, šiuo atveju lauramedžiai turėtų būti pasodinti į grubius terakotos ar akmens vazonus arba kubilus.

Actas su lauramedžiu

Subrendusi lauramedžio šaka su 10-15 lapų ir šaukšteliu paprastojo pankolio sėklų dedama į sandarų butelį (3/4 arba 1 l talpos). Tada pripilama tiek obuolių acto, kad lapai būtų visiškai apsemti. Tai labai svarbu, nes priešingu atveju gali išaugti pelėsis. Butelis sandariai užkemšamas ir tamsioje vėsioje vietoje laikomas 2 savaites, kol gaunamas ekstraktas.

  8 comments for “Kilnusis lauramedis (Laurus nobilis)

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *