Paprastoji katžolė (Nepeta cataria)

nepeta-cataria-paprastoji-katzolePaprastosios katžolės tėvynė Europa. Tačiau dabar gamtoje ji aptinkama iki Centrinės Azijos ir net Himalajuose. Dėl malonaus aromato ir raminamojo poveikio ji buvo auginama valstiečių daržuose kaip vaistažolė. Anksčiau iš augalo buvo gaminami dažai tekstilei.

Šis daugiametis augalas gali užaugti 30-100 cm aukščio. Dėl lapų pjūkliškų pakraščių iš pirmo žvilgsnio paprastoji katžolė panaši į dilgėlę, bet kartu su pirmaisiais žiedais atsiskleidžia augalo grožis. Jos balti žiedai su pumpurinėmis dėmelėmis sutelkti į tariamąją varpą. Lapų kvapas panašus į citrinų ir mėtų mišinį. Katėms šis augalas turi afrodiziakinį poveikį, kuris pasireiškia padidėjusiu lytiniu aktyvumu.

Paprastoji katžolė auga tiek saulėtose vietose, tiek daliniame pavėsyje. Jai labiausiai patinka drėgnoki priemolio dirvožemiai.

Nusipirkti galima tiek sėklų, tiek jaunų augalėlių. Dažniausiai jie sulaukia tik 3-4 metų amžiaus, bet tai ne bėda. Jeigu jūsų parinkta augavietė tinka, jie pasisėja patys. Pavasarį ar rudenį kerą galima dalinti arba dauginti auginiais.

Lapai skinami visą vasarą. Juos galima džiovinti, taigi pasiruošti žiemai arbatos.

Iš lapų galima paruošti gaivinančios ir atpalaiduojančios arbatos. Nedideli jos kiekiai salotoms suteikia puikų skonį.

Paprastoji katžolė atpalaiduoja spazmus ir vaduoja nuo vidurių pūtimo ar sutrikus virškinimui. Tuo pačiu arbata mažina temperatūrą ir skatina prakaitavimą, todėl ji labai tinka sergant peršalimo ligomis. Praskiestos arbatos galima duoti kūdikiams ir mažiems vaikams. Tie, kam dėl įtampos skauda galvą arba sutrinka miegas, turėtų pabandyti vartoti paprastąją katžolę.

Paprastoji katžolė maloniai kvepia ir dailiais asimetriškais žiedais iš apylinkių privilioja bites. Šis išsikerojęs augalas, auginamas grupėmis, yra ypač dekoratyvus. Žemaūgės veislės tinka lysvių ir gėlių lysvelių pakraščiams apsodinti.

Kačių mėgstamiausi augalai.

Kai kuriuos augalus katės labai mėgsta. Be katžolės, tokiems augalams priklauso kvapusis šalavijas, katžolinis berutis ir vaistinis valerijonas. Kartais jos šių augalų šiek tiek pagraužia arba tarp jų maloniai įsikuria.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *