Diemedis (Artemisia abrotanum)

Diemedį vienuoliai atsivežė iš Vakarų Azijos į Europą beveik prieš 1000 metų. Dėl vaistingųjų savybių ištisus šimtmečius jis buvo auginamas vienuolynų ir valstiečių soduose. Jam buvo priskirta daugybė nepaprastų savybių. Pavyzdžiui, diemedis buvo laikomas vaistu nuo maro arba plaukų augimą stimuliuojančiu preparatu plinkant.

Prieskoninėmis savybėmis pasižyminančio krūmo pilkai žali lapai smulkiai plunksniškai suskaldyti. Jie skleidžia nuostabų citrinų aromatą. Diemedis yra 60-100 cm aukščio. Iki rudens jis žydi į apskritus graižus sutelktais šviesiai gelsvais žiedais. Dėl eterinių aliejų, raugintų ir karčiųjų medžiagų jis yra kartoko skonio.

Augdamas saulėtoje šiltoje augavietėje diemedis būna aromatingiausias. Dirvožemis turi būti lengvas. Geriausiai tinka kalkingas priesmėlis.

Sėklomis diemedis nedauginamas, todėl pavasarį jo ieškokite sodininkų parduotuvėse. Paklauskite kaimynų ar draugų, gal jie turi išsikerojusį augalą, kurį norėtų atjauninti dalindami. Vasarą galima nupjauti šakeles auginiams. Jei augalas reguliariai apkarpomas, jis bus tankus ir ne per aukštas. Sumedėjusius stiebus pavasarį galima nesunkiai patrumpinti. Diemedį pridengti reikia tik labai šaltomis žiemomis.

Gležnus šakų galiukus galima skabyti visą vasarą. Džiovinimui vidurvasarį nupjaunama visa šaka.

Diemedis vartojamas padažams, salotoms ir kepsniams pagardinti. Dėl stipraus skonio jo nereikia padauginti.

Lapai žadina apetitą ir padeda esant skrandžio ir virškinimo sutrikimams. Eterinis aliejus dezinfekuoja. Todėl anksčiau diemedis ir kartusis kietis buvo vartojami kaip efektyvi priemonė nuo parazitinių kirmelių. Arbata palengvina mėnesinių sukeltus negalavimus.

Karčiojo kiečio eteriniai aliejai naudojami kvepalams gaminti. Jo šakas galima maišyti su kitais komponentais. Esant rieboao odai galima keletą šakelių įmesti į vonią ar prausimosi vandenį.

Gležni, pilkai žali lapai yra ne tik puikus sodo akceptas, tačiau juos galima sodinti ir palei lysvės pakraštį. Ūglius galima naudoti gyvų gėlių arba aromatinėms puokštėms.

„Kandžių siaubas“
Stiprus diemedžio kvapas atbaido kenkėjus. Įdėkite džiovintų šakelių į drabužių spintą ir apsisaugosite nuo kandžių. Daržovių lysvėje pabarstyti lapai turėtų išvyti vikšrus. Net paukščiai pastebėjo apsauginį nuo vabzdžių efektą ir diemedžio šakeles naudoja lizdams sukti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *