Malonaus kvapo baziliką šiandien galima rasti ne vienos šeimininkės virtuvėje. Ir ne tik džiovintą, bet ir sėkmingai auginamą vazonėlyje ant palangės. Šį augalą mes pirmiausia žinome kaip prieskonį, tačiau kvapusis bazilikas yra ir puiki gydomoji priemonė nuo įvairių sveikatos sutrikimų.
Liaudies medicinoje dažniausiai naudojama bazilikų žolė, kuri ruošiama žydėjimo metu. Bazilikų lapuose yra daug eterinio aliejaus, kuris suteikia šiems augalams malonų kvapą. Taip pat yra rauginių medžiagų, vitaminų C, P ir A, kalcio, azoto, fosforo, geležies bei vario.
Vaistinės vaistažolės savybės
Kaip vaistinė medžiaga baziliko lapai, stiebai ir žiedai renkami žydėjimo metu. Baziliko žolė turi antiseptinių, antivirusinių, uždegimus slopinančių ir smazmus mažinančių savybių. Bazilikas stiprina imunitetą, tinka esant vidurių užkietėjimui, pilvo pūtimui. Baziliko arbata padeda esant pykinimui. Ši vaistažolė pagerina virškinimą, nes didina skrandžio rūgščių sekreciją.
Jei kamuoja inkstų ir šlapimo takų uždegimai (pielitas, cistitas), 1 arbatinį šaukštelį smulkintos šviežios baziliko žolės užplikykite stikline vandens, leiskite pusvalandį prisitraukti, nukoškite. Visą antpilą išgerkite per dieną nedideliais kiekiais.
Jei pučia pilvą, 1-2 šaukštelius bazilikų lapų suberkite į didesnę talpą (pvz., termosą), užpilkite stikline verdančio vandens, palikite 15 minučių nusistovėti, nukoškite. Kasdien išgerkite šios arbatos po stiklinę prieš valgį ir eidami miegoti.
Jei vyrus vargina prostatitas, 2 šaukštus šviežios smulkintos baziliko žolės užplikykite 2 stiklinėmis vandens, leiskite pusvalandį prisitraukti, nukoškite. Gerkite po trečdalį stiklinės antpilo pusvalandį prieš valgį tris keturis kartus per dieną.
Jei užklupo ausies uždegimas (otito), suvilgykite baziliko sultyse gabalėlį marlinio tvarsčio ir 2–3 valandoms įkiškite į ausies angą. Turėtų palengvėti.