Valgomoji rūgštynė yra Europoje natūraliai augantis daugiametis augalas, ypač dažnas šlapiose pievose ir vandens telkinių pakrantėse. Laukinė forma jau antikos laikais buvo žinoma kaip vaistinis ir prieskoninis augalas. Iš jos buvo išvesta stambialapė daržinė rūgštynė (Rumex rugosus, anksčiau vadinta R. Acetosa var. Hortensis), kuri dabar auginama daržuose.
Iš tvirtos liemeninės šaknies pavasarį išauga kuokštas stėliškų lapų. Kai kurių veislių lapai gali būti 20-30 cm ilgio. Juose gausu oksalo rūgšties, vitamino C ir geležies. Rauginės ir karčiosios medžiagos suteikia rūgštų ir šiek tiek kartoką skonį. Vasaros pradžioje pasirodo maži raudoni žiedai, sutelkti į šluoteles raudonaos koteliais.
Geriausiai augalas auga visiškame arba daliniame pavėsyje, pavyzdžiui, sumedėjusių želdinių pakraščiuose. Saulės atokaitoje išauga smulkių lapų. Kad lapai būtų sultingi, dirvožemyje turi būti daug maistingųjų medžiagų ir drėgmės.
Valgomąją rūgštynę galima pavasarį sėti tiesiai į lysvę. Augalai auga vešliai, todėl juos reikia sėti ne per tankiai arba vėliau išretinti. Galima ir nusipirkti jau paaugintų augalų arba paprasčiausiai padalinti stambesnį augalą. Dirvožemis turi būti nuolat drėgnas. Lapai bus stambesni, jeigu neleisite išaugti žiedynstiebiams. Be to, taip augalas negalės pats pasisėti. Patariama augavietę keisti kas 3-5 metus.
Skaniausi yra jauni gležni lapai. Juos galima ir užšaldyti. Vidinius širdiškus lapus reikia palikti, kad antžeminė dalis galėtų vėl ataugti.
Supjaustyti žali ar virti lapai yra sriubų, salotų ir Frankfurto žaliojo padažo sudedamoji dalis. Jas galima troškinti svieste. Su grietine ir kiaušinių tryniais rūgštynės yra maistingas garnyras.
Vartojama nedideliais kiekiais valgomoji rūgštynė šalina iš kraujo kenksmingas medžiagas ir skatina virškinimą. Homeopatijoje ji vartojama nuo peršalimo, skrandžio ir žarnyno ligų.
Valgomoji rūgštynė yra puikus augalas pavėsyje esančiam daugiamečių augalų daržui. Rausvoji rūgštynė su raudonais lapų gyslomis yra ypatinga puošmena.
Rūgštynių troškinys
Smulkiai supjaustyti 2 svogūnus ir pakepinti 2 šaukšteliuose alyvuogių aliejaus. Nuplauti 500 g rugštynių lapų ir gūžinę salotą. Juos dar drėgnus supjaustyti juostelėmis. Nulupti 3 skilteles česnako ir sugrūsti su druska. Viską sudėti į keptuvę su svogūnais, pasūdyti, įberti pipirų ir neaukštoje temperatūroje dar patroškinti 10 minučių. 3 kiaušinių trynius išplakti su 4 šaukštais grietinės ir išmaišyti su troškinamomis daržovėmis.