Pelkinė notra (Stachys palustris L)

Lapų pažastyse išaugę žiedų menturiai susitelkę į viršūninius, pertrauktus, varpiškus žiedynus. Taurelė plaukuota, taisyklinga, su 5 trikampiškais nusmailėjusiais danteliais. Vainikėlis nešvariai rožinis, dvilūpis. Apatinė lūpa triskiautė, vidurinė skiautė stambesnė už šonines, lygiakraštė; viršutinė neskiautėta, lygiakraštė, gana plati ir išgaubta. Kuokeliai 4, žydėjimo metu visi susiglaudę, baigiant žydėti išsilenkia į lauko pusę. Vaisiai — šiek tiek pailgi rudi riešutėliai.

Stachys palustris

foto: Leo Michels, Pelkinė notra – Stachys palustris

Stiebas keturbriaunis, status, plaukuotas, iki 1 m aukščio. Lapai priešiniai, pailgai lancetiški, karbuoti, pamatai širdiški, viršūnės smailios. Stiebo apatinės dalies lapai trumpakočiai, aukščiau esantys bekočiai. Daugiametis augalas su šakniastiebiu ir požeminėmis palaipomis, kurių viršūnėse pailgi gumbeliai.

Žydi nuo liepos iki rugsėjo pabaigos. Auga daržuose, laukuose, krūmuose ir pakrūmėse, kirtimuose, dykvietėse, paprastai apydrėgniuose ir drėgnuose dirvožemiuose. Lietuvoje dažna.

Žiedai turi nektaro, lankomi vabzdžių. Augalas nuodingas. Palaipų gumbeliai trapūs, jais augalas lengvai dauginasi ir plinta. Šiuos gumbelius galima virti ir valgyti kaip daržovę. Sėklų aliejus tinka geros kokybės pokosto gamybai. Antžeminė augalo dalis dažo audinius žalia spalva. Kartais vartojamas kaip vaistinis augalas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.