Žiedynas — kekė, iš pradžių tanki, visi žiedai stiebo viršūnėje. Apatiniams žiedams nužydėjus, kekės ašis pradeda tįsti ir žiedynas gerokai pailgėja. Žiedai smulkūs. Taurėlapiai žali, išmarginti violetinėmis dėmėmis, kraštas plėnelinis. Vainikėlio nėra. Kuokeliai 2. Ankštarėlė elipsiška arba kiaušiniška, viršūnė iškirpta, aplink viršutinį kraštą siauras sparnelis. Vaiskočiai trumpi, nors už ankštarėlės kiek ilgesni, atsilošę, apaugę trumpais cilindriškais plaukeliais.
Stiebas status, šakotas. Apatinės stiebo dalies lapai su koteliais, elipsiški, vieną arba du kartus plunksniškai suskaldyti; skiltelės linijiškos arba kastuviškos, jų viršūnėlės paplatėjusios, kraštai lygūs. Stiebo vidurinės ir viršutinės dalies lapai neskaldyti, siauri, pailgi, lygiakraščiai arba tik prie pagrindo keli danteliai.
Vienmetis, nemalonaus kvapo augalas, apaugęs trumpais plaukeliais.
Žydi nuo gegužės iki spalio mėn.
Auga pakelėse, prie geležinkelio, panamėse, kartais daržuose, griuvėsiuose, tarp akmenų, žvyro, ant molio.
Sėjamoji pipirnė (L. sativum L.) nuo paprastosios skiriasi stambesnėmis ankštarėlėmis, kurios vaiskočiai trumpi ir statūs, ir ne taip karpytais lapais.
Tai kultūrinis augalas, vartojamas kaip vitamininga, aštroko skonio lapinė daržovė, tinkanti įvairioms salotoms, sumuštiniams, sriuboms ir padažams paskaninti. Sėklos greitai dygsta, todėl šį augalą žiemą galima auginti lėkštėje ant vatos ar filtrinio popieriaus. Per savaitę suželia daigeliai, tinkami maistui.