Kaip atsikratyti kandžių

Kandys.Bene geriausiai žinomos ir labiausiai paplitusios yra kailių, naminės ir kilimų kandys. Jų drugeliai gyvena uždarose, blogai vėdinamose patalpose, greitai dauginasi, todėl, laiku nesiėmus priemonių, kandžių žalą netrunkama pajusti.

 

Ko neėda kandys

 

Kadaise manyta, jog kandys neėda sintetinių audinių. Anksčiau taip ir buvo, bet per pusę šimtmečio nuo plastmasių eros pradžios šie vabzdžiai prisitaikė graužti ir sintetinius audinius, ypač sudėtinius, kuriuose yra ir gamtinės kilmės pluošto. Dabar nuo kandžių nebeapsaugo net ploni polietileno maišeliai.

Kandies patelė padeda apie šimtą kiaušinėlių vilnoje, kailyje, kilimuose ir kitose vietose, kur išsiritę vikšrai galėtų rasti sau maisto. Po 8-10 dienų jie išsirita iš kiaušinėlių ir pradeda intensyviai maitintis. Vikšrai gyvena gana ilgai, nes, pavyzdžiui, naminės kandies vikšras prieš lėliukės stadiją turi 11 kartų išsišerti. Kilimų kandies vikšras gyvena 30-40 dienų. Jeigu jų nemažai, nuostoliai gali būti labai dideli.

Lėliukės stadijoje kandys išbūna neilgai, 8-10 dienų, po to susiformavę drugeliai vėl pradeda naują kenkėjų kartą. Suaugę visai nesimaitina. Jų tikslas – kuo greičiau padėti daugiau kiaušinėlių.

 

Kandžių nuodaiNaikinimo priemonės

 

Daugiausiai skraidančių kandžių masiškai pasirodo balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje. Tada geriausia jas naikinti aerozoliniais preparatais. Iš likusiųjų neišnaikintų dar gali rastis ir rugpjūtyje, bet gyvenamose ir šildomose patalpose jos gali veistis ištisus metus.

Nuo kandžių ginamasi įvairiausiais būdais. Kiekviena šeimininkė žino, kad vasarą, išnešus užsigulėjusius drabužius į saulės atokaitą, kandys žūva, nepakęsdamos ultravioletinių spindulių. Žiemą kandžių apniktus rūbus galima palaikyti stipriame šaltyje. Naftaliną žino kiekvienas, nors dabar jis mažai tepadeda. Tačiau dar pardavinėjami spalvoti rutuliukai kandims atbaidyti.

Dabar yra efektyvesnių priemonių. Antai lenkiška kandžių gaudyklė LAVANDA skirta ne baidyti, bet privilioti. Joje nėra nuodingų medžiagų. Gaudyklės pagrindą sudaro sudėtingas kandis viliojančių kvapų derinys ir lipnioji dalis. Kvapų privilioti drugeliai lenda į gaudyklę ir prilimpa. Belieka retsykiais ją išvalyti ar pakeisti. Nors kainuoja nedaug – apie 2 Lt, tačiau tokių gaudyklių reikia visur, kur laikomi rūbai. Didesnėse patalpose (sandėliuose) kandys išsmilkomos dichloretanu, anglies disulfidu.

Tikrai kovai dabar buitinės chemijos parduotuvėse galima įsigyti naujų prancūzų firmos „Yplon” preparatų COBRA ir COBRA Super. Tai greitai veikiantys aerozoliai. 12 kv. m patalpai išpurkšti pakanka 5-6 sekundžių. Rūbai purškiami per 50 cm atstumą. Preparatai nuodingi, todėl juos naudojant reikia stengtis neįkvėpti, nerūkyti.

 

Čekijos firma „Lybar” gamina purškiamąjį preparatą BIOLIF-P, kuris naikina net kandžių kiaušinėlius. Jo pagrindą sudaro kadetrinas (0,017 proc.) ir cypermetrinas (0,2 proc.).; Jis žudo ir tarakonus bei skruzdėles. Purškiamas kandžių kaupimosi vietose 15-20 cm atstumu.

 

Lemtinga kova

 

Balandis ir gegužė yra tinkamiausias metas laimėti kovą prieš kandis. Įsigiję aerozolių, paskirkime savaitgalį joms išgalabyti. Gerai uždengę ar išnešę maisto produktus iš namų, išpurkškime atidarytas spintas ir visas patalpas, laikydamiesi aerozolių etiketėse nurodytų instrukcijų. Po to sandariai uždarykime langus bei duris ir bent parai išvykime iš namų. Grįžę gerai išvėdinkime. Atsiminkime, kad sunaikindami vieną vabzdį, tuo pačiu sunaikinsime apie šimtą vikšrų, kurie išsiristų iš kandies padėtų kiaušinėlių.

Gali būti, kad rugpjūčio mėnesį pastebėsite vieną kitą skraidančią kandį. Tai reikštų, kad pavasarinio vajaus metu nepavyko visų išnuodyti arba jų priskrido iš lauko. Tokiu atveju procedūrą verta pakartoti.

© Sodininkyste.lt

  1 comment for “Kaip atsikratyti kandžių

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *