Braškės: nori ragauti – mokėk pasodinti

braškės2Braškės – vienos iš pačių skaniausių, sultingiausių ir saldžiausių uogų, be kurių neapsieina praktiškai nė vienas sodas arba daržas. Tačiau reikia nepamiršti, jog ši sodo kultūra yra šiek tiek kaprizinga ir labai mėgsta dėmesį bei gerą priežiūrą. Tam, kad bet kokios rūšies braškės ne tik džiugintų mūsų akį, bet ir mūsų skonio receptorius, būtina paisyti keleto teisingo braškių sodinimo taisyklių.

Geriausias laikas sodinti sodo braškėms – rugpjūčio pabaiga – rugsėjo pradžia, nes tokiu būdu kitais metais bus garantuotas pirmasis uogų derlius.  Jeigu nespėjote pasodinti uogų rudeniop,  derlių galima nustatyti ir balandžio mėnesį, kai labiau sušils.

Prieš sodinant bet kokią sodo kultūrą, svarbu tinkamai išrinkti pasodinimo vietą. Sodo sklypas, kur bus pasodintos braškės, neturėtų būti užstotas nuo saulės (šios uogos mėgsta saulę) ir neturi būti per daug drėgnas (uogos nors ir mėgsta drėgmę, bet neperneša kai jos yra per daug). Tokiu būdu išsirenkame lygią vietą, apsaugotą nuo stiprių vėjų. Toks sklypas braškėms taps „gimtaisiais namais“ 3-4 metams. Braškių sodinimas tinkamiausias tokioje sklypo vietoje, kur anksčiau augo kopūstai, svogūnai, česnakai, tačiau netinka sodinti, kur anksčiau augo bulvės, agurkai, pomidorai; visai netinka braškes sodinti ten, kur anksčiau augo saulėgrąžos.

Tinkamiausia braškėms žemė – priesmėlio ir priemolio, savo sudėtyje turinti maistinių medžiagų ir humuso. Tačiau nereikia painioti minėtų žemių su grynai molingomis ir smėlingomis, kurios paprasčiausiai netinkamos norint gauti gerą braškių derlių.

braškės1Prieš pasodinant braškes, žemę būtina gera perkasti, išvalyti nuo piktžolių, išlyginti grėbliu ir gerai palaistyti vario sulfato tirpalu (2 šaukštus vario sulfato reikia ištirpinti 10 litrų vandens; šios proporcijos pakanka vienam kvadratiniam metrui žemės).

Toliau paruošiamos apie 20 cm gylio duobutės (svarbiausia, kad braškių rozetės kaklelis būtų žemės paviršiaus lygyje, t. y. ne per daug aukštai ir neužberta žemėmis). Optimalus atstumas tarp eilių –  70-80 cm ir 25-30 cm tarp duobučių vienoje eilėje. Braškės turi nedidelę paslaptį. Tankiau susodinus braškes sulaukiama puikaus pirmojo derliaus, tačiau kiti derliai duos smulkias uogas. Todėl po pirmojo derliaus braškes reikia praretinti.

Braškių duobutes reikia gerai palaistyti (bet nepersistengti), pasodinti daigus išlyginus šaknis, atsargiai apiberti žeme ir dar kartą palaistyti laistytuvu, taip surengiant krūmeliams lengvą lietutį.

Prižiūrint braškes svarbiausia pašalinti piktžoles ir  apgenėti ūsus. Tam, kad kova su piktžolėmis netaptų varginančiu darbu, galima padaryti vieną malonų dalyką sau ir braškėms. Daugelis sodininkų prieš braškių daigų sodinimą padengia sklypą tamsia polietileno plėvele, per kurią negalės prasikalti piktžolės. Toliau pažymimos būsimų duobučių vietos, kryžminiu būdu prapjaunama plėvelė, o jos kraštai įlenkiami į vidų. Toliau iškasamos duobutės ir pasodinami braškių daigai, kurių šaknis reikia nuleisti į balutę iš vandens ir žemės.

Nereikėtų pamiršti patręšti žemę mineralinėmis ir organinėmis trąšomis, kurias geriausia naudoti nuo rudens, kada žemė gerai suariama ir išvaloma nuo piktžolių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *