Apie braškes ir jų priežiūrą

BraškėsAPIE BRAŠKES


Kvapnios, didelės raudonos braškės į Rusiją ir Baltijos šalis pateko XVIII amžiuje. Šiose uogose yra cukraus, organinių rūgščių, rauginių ir dažančių medžiagų, eterinių aliejų, geležies, fosforo, kalcio, mikroelementų, bioaktyvių medžiagų, vitaminų A, B, B2, B„ C, K ir kt., taip reikalingų po žiemos ir pavasario išsekusiam žmogaus organizmui. Braškės stimuliuoja virškinimą, gydo inkstų ir kepenų ligas, tinka esant širdies negalavimams, podagrai, avitaminozėms, skatina šlapimo išsiskyrimą.
„Saulės uogos” jus gali šildyti ir gilų viduržiemį, jeigu tik nepatingėsite pasidaryti atsargų. Tačiau šios gražios ir skanios uogos gali iškrėsti piktų pokštų alergiškiems žmonėms. Gal dar ne visi girdėjote istoriją apie Anglijos karalių Ričardą III. Jis žinojo esąs alergiškas braškėms, tačiau slėpdavo tai, o kartais alergija pasinaudodavo nedoriems tikslams įgyvendinti. 1480 m., prieš pat karūnavimą, liudytojų akivaizdoje monarcho nekenčiamas lordas įteikė jam indą braškių. Po keleto minučių karaliaus rankos ištino ir paraudo. Ričardas III gerai suprato, nuo ko tai, tačiau apkaltino lordą pasikėsininfu nunuodyti ir tą pačią dieną jį nubaudė mirtimi. Kitą rytą karalius buvo žvalus ir linksmas. Juk tai buvo tik alergija braškėms.
Praėjus vasarai padaugėja susirgimų askaridoze. Ir kaltos dėl to braškės! Dabar žmonės, augindami daržoves ir uogas, stengiasi naudoti kuo mažiau cheminių trąšų ir dažnai, ypač braškes, tręšia mėšlu. Neperdegusiame mėšle išlikę askaridžių; kiaušinėliai užkrečia dirvožemį, o nuo jo užsikrečia uogos. Braškes nuplauti sunkiau negu kitas uogas: jų paviršius grublėtas, su įdubimais. Askarides kiaušinėlio paviršius padengtas specialiais gaureliais, kurie stipriai prikimba prie kiekvieno paviršiaus. Todėl nuplauti visus prie braškių prikibusius kirmėlių kiaušinėlius yra beveik neįmanoma. Plaunant stipria tekančio vandens srove galima pašalinti daugumą kiaušinėlių, bet dalis jų vis tiek liks. Todėl nuplovę, braškes suberkite į kiaurasamtį ir perpilkite jas verdančiu vandeniu. Visi askaridžių kiaušinėliai tikrai žus.
Taip nuplautas uogas galite drąsiai valgyti ir duoti jų vaikams, vaišinti svečius.

Braškių lapaiAR REIKIA NUPJAUTI NUDERĖJUSIUS BRAŠKIŲ LAPUS?

Nuskynus braškių uogas, kai kada patariama nušienauti ir jų lapus. Specialistų teigimu, būtina nupjauti pažeistus ligų ir kenkėjų braškių lapus. Jei nušienausite braškių lapus, tai nepakenks kitų metų derliui, jei lapus nupjausite kiek galima anksčiau, vos tik nuskynę uogas. Nušienautus braškių lapus galite sudeginti arba sudėti į komposto krūvas.
Jei braškių lapus nupjausite sausomis dienomis, augalus būtinai gausiai paliekite.

KODĖL PASODINUS BRAŠKES, BŪTINA MULČIUOTI DIRVOŽEMĮ?

Pasodinus braškes, patariama mulčiuoti dirvožemį, tuomet braškynuose sustabdysite piktžolių dygimą ir dirvožemyje sulaikysite drėgmę. Mulčiuotuose braškynuose užauga 30 – 50 proc. gausesnis uogų derlius nei nemulčiuotuose. Be to, šiuose braškynuose uogos sunoksta 3 – 5 dienomis anksčiau, o braškių krūmelius ir uogas rečiau pažeidžia pilkasis puvinys.
Braškynų dirvožemį galima mulčiuoti įvairiomis medžiagomis, kurios nepraleidžia šviesos: juoda polietileno plėvele, specialiu popieriumi, ruberoidu ir kt.

© Sodininkyste.lt

  13 comments for “Apie braškes ir jų priežiūrą

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *