Vynuogių genėjimas ir formavimas

VynuogėsVynuogės yra vijoklinis augalas, jų negenėtas stiebas gali išaugti keliasdešimt metrų ilgio, bet genimi vynuogių krūmai ilgą laiką išlieka tokio pat dydžio. Vynuogių genėjimas yra iki smulkmenų ištyrinėtas. Žinoma keliasdešimt formavimo ir genėjimo metodų. Auginant vynuoges įprastame sode, pakanka žinoti du arba tris metodus.

Prižiūrimas vynuogių krūmas susideda iš trumpo kamieno ir daugiamečių, genėjimu labai sutrumpintų šakų. Ant kamieno arba daugiamečių šakų auginamos dvimetės šakos, kartais vadinamos derančiomis šakomis arba stiebais, ant kurių išauga ūgliai, o šie tais pačiais metais žydi ir dera. Ateinančiais metais jie tampa derančiomis šakomis.

Dvimečių derančių šakų žievė lygi, pilkšvai ruda arba ruda. Senesnių šakų žievė pilka, supleišėjusi. Vynuogės dera ant tais pat metais išaugusių ūglių, kurie vystosi iš derančios šakos stiprių pumpurų. Šiemečio ūglio savotiškai išsidėstę lapai, ūsai ir žiedynai. Jo apatinėje dalyje būna žiedynai ir lapai, aukščiau — lapai ir ūsai. Kai kurių veislių vynuogės augina 1 — 2 žiedynus, kitos — 2—3 arba daugiau. Per vasarą toks ūglis gali išaugti iki 6 m ilgio, bet paprastai tiek augti neleidžiama, nes geram derliui pakanka 2—-3 kekių. Ūglis dera tik vieną kartą. Po to jis pasidaro derančia šaka arba pašalinamas.

Dar tą pačią vasarą iš kai kurių šoninių pumpurų išauga vadinamieji pažastiniai ūgliai. Jie visiškai nenaudingi, todėl tuojau pat išgenimi. Dauguma vynuogių soduose auginamos prie namų sienų. Sienos apsaugo vynuoges nuo šaltų vėjų ir kartu gali būti joms atrama. Tam tikslui prie sienos tvirtinamos horizontalios lystelės arba vielos, arba iš lystelių padaromos grotelės su 40×40 cm dydžio langeliais. Vynuogės sodinamos 30cm atstumu nuo sienos per metrą viena nuo kitos.

Kai kuriuose rajonuose vynuogės auginamos atvirame lauke. Tuomet joms įrengiami špaleriai: Stulpeliai daromi apie 1,5 m aukščio ir įkasąmi eilėje kas 10—12 metrų. Pirmoji viela tempiama 30 cm aukštyje nuo dirvos paviršiaus, kitos — kas 40 cm. Geriausiai tinka cinkuota 2-3 mm storio viela. Vynuogės sodinamos 3 m tarpueiliais kas 1,5—2 m eilėse.

Pasodinti vynuogių krūmai pirmųjų metų pavasarį patrumpinami paliekant tik du pumpurus ant stipriausio stiebo.Kiti stiebai pašalinami. Vasarą išaugę ūgliai pririšami prie kuoliuko arba špalerio. Taip pat genima ir antraisiais metais. Trečiaisiais metais stiebai būna tiek sustiprėję, kad jau galima pradėti auginti norimos formos krūmą.

© Sodininkyste.lt

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

  5 comments for “Vynuogių genėjimas ir formavimas

 1. Robertas
  2012/03/30 at 19:26

  Iš viso šio straipsnio taip ir neaišku, tai kaip gi tas vynuoges genėti? Ar kad tik gražus krūmas išeitų? Draugas savo vynuogę taip nugenėjo, kad jokių uogų nebedavė ir pats krūmas vos išgyveno. Gal galima kokių piešinukų ar ką įdėti, kad būtų aiškiau, kokias šakas ir kiek trumpinti, kad ir krūmas augtų normaliai, ir uogų daug būtų?

 2. vijolė
  2012/04/13 at 19:50

  nieko nesupratau, esu pradedanti sodininke, pernai pasodinau 3 sodinukus vynuogiu, nugenejau, siemet ka daryti? gal gali kas nors paaiskinti aiskiai.

 3. Dionyzas
  2012/06/03 at 22:00

  Pritariu Robertui,aš irgi norčiau matyt ,kokį schematinį paveikslėlį ,kaip teisingai genėti ,kažkur esu matęs ,tačiau nepamenu kaip teisingai genėti ,dar reikia ir uglius nugnybti po žiedinės kekės ,kitai vynuogės bus smulkios ,o jau mėgst jas ,kai dera negaliu praeiti ..:):,
  tad dėkit schemas ,mes tada teisingai auginsim ::)

 4. Vytas
  2019/04/21 at 12:57

  Straipsnį pradėjote, kad viskas čia seniausiai apkalbėta iki skausmo, bet pritariu, jog labai lėkštai patys aprašėte… Va ir man nelabai čia viskas aišku… Prašau išsamiau ir su daugiau vaizdinės medžiagos.
  Auginu vynuoge trečius metus prie tamsiai rudos pietinės sienos ir šakoms leidau išsikeroti po du metrus į šonus… Ka toliau daryt šiemet?

 5. Vynuogės
  2019/06/14 at 23:18

  Virš žiedyno palieku du kamblius ir nugnybiu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.