Dažno Lietuvio žvilgsnį patraukia vynuogės. Lietuvoje sėkmingai auga ir dera įvairiausių spalvų saldžiomis kvapniomis kekėmis pasidabinę vynmedžiai. Puikios maistinės ir vaistinės, bei gydomosios vynuogių savybės niekam nekelia abejonių. Tad vis daugiau atsiranda norinčiųjų jas auginti. Nors Lietuvos klimatas vynuogininkystei ne itin palankus, tačiau pasirinkę tinkamą vietą ir veislę, sodininkai mėgėjai gali užsiauginti skanių ir ekologiškai švarių uogų.
Susiruošus auginti vynuoges, reikia pasirinkti tinkamą sodinuką. Parduotuvėse dažnai parduodami iš Lenkijos atvežti, šios šalies pietuose išauginti augalai. Lietuvos klimatas šaltesnis, dėl to šaknys gali pašalti, augalas bus diskonforto būklėje, skurs ir normaliai neaugs. Geriausia sodinukus pirkti iš Lietuvos sodininkų mėgėjų.
Vynmedžiams reikia erdvės Dažnai žmonės įsivaizduoja, kad vynmedį užtenka pasodinti, ir viskas, derlius pats kris į kibirus. Vienoje 10 metrų vynuogyno eilėje gali augti tik vienas arba du vynmedžiai ir to pakanka. Senesni gali būti nuolat atnaujinami. Vynuogės rūpestingai genimos. Vienam vynmedžiui reikia penkių metrų į kairę ir penkių į dešinę. Tada augalą galima lengvai formuoti. Patariama auginti ant atramų, formuojant vadinamas rankoves. Vynuogynas turi persišviesti jeigu auginame uogas o ne lapus, negalime leisti klestėti džiunglėms.
Vynmedžiai mėgsta lengvą dirvą Pasirinktos veislės vynmedį reikia sodinti taip pat rūpestingai, kaip ir vaismedį. Šie pietų kraštų augalai mėgsta lengvą smėlio ar žvyro dirvą. Per trąši, sunki molio dirva jiems netinka. Kuo daugiau gyvos išjudintos žemės, tuo geriau. Sunkioje žemėje būtinai reikėtų iškasti ne mažiau kaip l kub.m duobę. Būtinai įdėti perpuvusio mėšlo ir kompostinės žemės, galima įberti kalio ir fosforo trąšų. Prie pastatų sienų duobės kasamos 30-40 cm atstumu nuo sienos, siekiant išsaugoti jos sukauptą šilumą. Sodinami 60-80 cm ilgio ūgliai turi būti sveiki, ne mažiau kaip 8 mm storio. Duobės viduje įbedamas kuoliukas. Imami vienas arba du ūgliai. Sodinant apatiniai jų galai dedami duobės sienų šonuose, išlenkiant į duobės kampus. Viršutiniai galai pririšami prie kuoliuko ir užpilama žemėmis, žemės paviršiuje paliekant du pumpurus. Vienas ūglis yra atsarginis. Jei prigyja abu, tai vienas iškasamas ir sodinamas į kitą vietą. Sodinukai, išaugę iš tokių ūglių, gerai vystosi ir trečiaisiais metais gali subrandinti pirmąsias uogas. Vynmedžiai turi gerai išvystytą šaknų sistemą ir yra gana nereiklūs dirvai. Svarbu tik žiūrėti, kad dirvožemis nebūtų per rūgštus. Optimaliausias pH nuo 5,5 iki 6,0, ne mažiau 5. Tinkamiausia vieta vynmedžiams sodinti yra šlaitai su nuolydžiu į pietų pusę, apsaugoti nuo šiaurės ir šiaurės vakarų vėjų. Pietvakarinėje pusėje geriau auginti vėlyvąsias veisles, pietrytinėje – ankstyvąsias. Žemose vietose pasodintiems vynmedžiams, pradėjus sprogti pumpurams, žalos gali padaryti pavasarinės šalnos. Vieta paruošiama taip, kad augalų šaknys ilgą laiką būtų gerai aprūpintos drėgme bei maistingomis medžiagomis. Gruntiniai vandenys turi būti ne mažiau kaip 1,5-2 m nuo dirvos paviršiaus.
Tręšimas: sodinukai laistomi vieną kartą gegužės viduryje; į kibirą drungno vandens įberiama 60 g azoto trąšų ir išmaišoma; vienas kibiras vienam sodinukui (palaukti, kol vanduo susigers, paskui supilamas dar vienas ar du kibirai vandens, o susigėrus sodinukai apmulčiuojami); antrą kartą laistoma tik vandeniu liepos pradžioje; azoto trąšomis dar kartą tręšiama po metų. Kitomis trąšomis po sodinimo tręšiama po 2-3 metų.
Vynmedžių paruošimas žiemai Vynuogės Lietuvoje puikiai auga ir dera, jei pasirenkamos geros veislės. Rekomenduojamos auginti tokios, kurių nereikia žiemą dengti. Pirmaisiais, antraisiais metais po pasodinimo sodinukus reikia rūpestingai paruošti žiemai. Užkloti lapais, durpėmis, paskui dar pridengti eglišakėmis. Gerai, jei ant viršaus padaromas dvišlaitis stogelis, kad per atlydžius augalai negautų drėgmės. Tam tiktų ir sena medinė dėžė. Svarbu, kad jaunas vynmedis būtų apsaugotas nuo temperatūros svyravimų, kurie dažniausiai pakenkia augalams. Vilniaus krašte gyvenantiems reikėtų ieškoti itin atsparių šalčiams vynmedžių. Iš ankstyvųjų veislių – „Tambovskij belyj“. Vynmedžiai sodinami pavasarį, bet sodinimui dera ruoštis jau rudenį, kai prinoksta vynuogės.
Šiauriniuose kraštuose auginamos vynuogės skoniu ir išvaizda pranoksta atvežamas iš pietų. 30–35 laipsnių karštyje sparčiai plinta ligos ir kenkėjai, todėl vynmedžiai per sezoną purškiami 15–18 kartų.
3 comments for “Vynuogių sodinimas ir priežiūra”