Balinis ajeras – gydomosios savybės


Apie augalą

Acorus calamus L. (Ajerinių šeima)

Balinis ajeras yra daugiametis maloniai kvepiantis žolinis augalas. Jo šakniastiebis balsvas, beveik visas vienodo storio. Prie pat vandens augančių ajerų šakniastiebiai būna stambesni. Lapai ilgi, blizgantys. Augalas žydi birželio-liepos mėn. Ajero žiedai – žalios burbulės, augančios tarsi iš lapo šono.

Šaknų paruošimas

Rudenį ir pavasarį kasami ajero šakniastiebiai vaistinei žaliavai. Jie nuplaunami, nupjaustomos pridėtinės smulkios šaknys, o stambesnės perskeliamos išilgai ir susmulkinamos 5-10 cm gabalėliais, kad greičiau sudžiūtų. Šakniastiebiai vytinami paskleisti plonu sluoksniu (2-5 cm) keletą dienų palėpėje. Baigiami džiovinti džiovykloje ne aukštesnėje kaip +35-40°C temperatūroje. Džiovinti šakniastiebiai yra higroskopiški, todėl juos reikia gerai įpakuoti. Tinkamai paruošta žaliava – tai lengvi, pailgi, šviesiai gelsvos arba baltos spalvos gabaliukai, kurie lenkiami lengvai lūžta. Vartoti galima 2 metus.

Naudingos medžiagos

Šakniastiebiuose yra eterinio aliejaus, glikozido akorino, alkaloido kalamino, krakmolo, vitamino C, tanidų, mineralinių medžiagų, kartumynų, dervų, fitoncidų ir t.t.

Ajero šaknų gydomosios savybės

Šakniastiebiai ir iš jų paruošti preparatai gerina apetitą, virškinamųjų sulčių sekreciją, atpalaiduoja spazmus, padeda išsiskirti tulžiai bei šlapimui. Tinka vartoti sergant gastritu (sumažėjusio rūgštingumo), skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige.

Milteliai, užpilas, nuoviras

Iš ajero šakniastiebių ruošiami milteliai, užpilas ir nuoviras. Nuovirui reikia 2 valgomųjų šaukštų (10 g) susmulkintos žaliavos, kuri emaliuotame inde užplikoma stikline vandens ir kaitinama verdančio vandens vonelėje 30 min. Aušinama 10 min. kambario temperatūroje, perkošiama ir išspaudžiama. į gautą nuovirą įpilama tiek virinto vandens kad būtų 200 ml. Šiltas nuoviras geriamas 30 min. prieš valgį po 1/4 stiklinės 3 kartus per dieną. Jį laikyti vėsioje vietoje galima 2 paras. Ajero šakniastiebiai yra sudedamoji dalis mišinių ir preparatų (vikalino, vikairo, roterio), gydančių skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas bei hiperacidinį gastritą. Reikia gerti po 1-2 tabletes 3 kartus per dieną po valgio su 1/2 stiklinės šilto vandens.

Eterinis aliejus

Ajero eterinis aliejus įeina į sudėtį preparato Olimetin, gydančio tulžies pūslės bei inkstų akmenligę ir vartojamo profilaktiškai.

Uždegimus ir skausmą mažinančios savybės

Uždegimus slopinančios, antiseptinės ir skausmą mažinančios ajero savybės taikomos gingivitui, liežuvio uždegimui, parodontozei ir kitiems burnos uždegimams gydyti. (Skalavimui imamas 1 valgomasis šaukštas žaliavos stiklinei vandens.) Gydomajai voniai nuoviras ruošiamas iš 200 g žaliavos. Jis supilamas į vonią, kurioje vandens temperatūra +36-37°C. Procedūros trukmė – 12-15 minučių.

Plaukų stiprinimas

Ajero šaknų nuoviru stiprinami plaukai (1 dalis žaliavos ir 20 dalių vandens). Šviežiu nuoviru plaunami plaukai arba įtrinamą plaukuotoji galvos oda. Nuo ajerų plaukai šviesėja, blizga, išnyksta pleiskanos, stiprėja plaukų šaknelės. Jų nereikėtų vartoti, jei oda sausa. Ajerų nuoviras su kitais vaistiniais augalais (varnalėšomis, dilgėlių šaknimis, ramunėlių žiedais ir kt.) stiprina plaukų šakneles.

Dantų ir burnos higiena

Smulkiai sumaltais šakniastiebių milteliais valomi dantys. Jie stiprina gleivinę, dantenas, balso stygas, šalina blogą burnos kvapą. Milteliais apibarstomos žaizdos ir opos.

Virškinimo sutrikimų gydymas

Ajero šakniastiebiai įeina į sudėtį mišinių, varančių tulžį (ajero šakniastiebių, medetkos žiedų ir sukatžolės žolės po vieną dalį, trispalvės našlaitės žolės ir beržo lapų po tris dalis), didinančių skrandžio rūgštingumą (ajero šakniastiebių, pipirmėtės ir trilapio pupalaiškio lapų, šermukšnio vaisių po lygiai). Jei pučia vidurius ir kamuoja spazmai, galima dėti šildomuosius ajero šakniastiebių, geltonojo barkūno žolės, pipirmėtės lapų ir ramunėlių žolės lygiomis dalimis mišinio kompresus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *