Žirniai – tai viena iš daržovių rūšių, kuri yra mėgiama tiek vaikų, tiek namų šeimininkių, tiek sodininkų. Išvardintosios žmonių grupės juos renkasi dėl skirtingų priežasčių. Vaikai linksta prie saldumynų, o yra tam tikros daržovės rūšys, kurios pasižymi itin saldžiu skoniu. Moterims žirniai vis dažniau tampa vienu iš prieskonių arba gardėsiu gaminant įvairiausius maisto patiekalus. O sodininkų palankumą sulaukė dėl nesudėtingo auginimo bei gero derliaus.
Šios rūšies daržovės yra itin populiarios, tad mokslininkai išvedė labai daug jų veislių. Dažniausiai žirniai yra skirstomi į cukrinius, ankstyvuosius bei vėlyvuosius. Taip pat, minėtosios grupės turi tam tikras populiariausias veisles, kurios pasižymi nuostabiu derliumi. Jei nusprendėte, jog norite saldžių žirnių, parduotuvėse patariama ieškoti Snowbird veislės. Išsirinkus ankstyvuosius – itin vertinama Daybreak veislė, kurie derlių subrandina praėjus maždaug penkiasdešimt keturioms dienoms po pasodinimo. Jų aukštis siekia dvidešimt du colius ir užaugintieji žirneliai tinka šaldymui. O nusprendus užsiauginti vėlyvųjų žirnių, puikiai tinka Wando veislė, kuri subrandina žirnius praėjus maždaug septyniasdešimčiai dienų nuo pasodinimo. Ši rūšis itin tinkama sodinti vėlyvą pavasarį. Daugelį populiariųjų žirnių rūšių turėtumėte rasti artimiausioje sodo prekių parduotuvėje, tačiau jei kartais nerasite norimųjų, tiesiog pasikonsultuokite su pardavėju.
Nepriklausomai nuo žirnių rūšies bei veislės, visi jie yra vijokliniai augalai. Tad nusprendę, jog šį sezoną norite patys užsiauginti gardžiųjų žirnelių, turėtumėte žinoti, jog reikai pasirūpinti ir tam tikra atrama. Dažniausiai yra renkamasis vienas iš dviejų būdų. Iš kurių pirmasis yra į žemę susmaigstyti medžių šakeles, jos turėtų būti maždaug rodomojo piršto storio. Vienam žirnio daigui yra reikalinga viena tokios rūšies atrama. O antrasis būdas – tvorelė, į kurią galės remtis bei lipti ne vienas, o keletas žirnių daigų. Palankiausias būdas bus tas, kuris atitiks Jūsų turimas medžiagas ir neteks leisti pinigų papildomoms išlaidoms.
Žirniai mėgsta vidutinę šilumą bei drėgnumą. Tad šiltnamis gali tapti šauniu pagalbininku norint sulaukti ankstyvo derliaus, tačiau didelis priešas auginant vėlyvuosius žirnius. Taip pat, nederėtų persistengti ir su vandens kiekiu. Priklausomai nuo aplinkos sąlygų reikėtų parinkti ir vandens kiekį. Turbūt ir patys suprantate, jog lietingu sezonu didelis vandens kiekis gali ne gelbėti, o tik pakenkti betkuriam augalui. Taip pat yra ir žirniams, jei jie bus perlaistomi, gali būti skatinamas šaknų puvimas.
Užauginti žirneliai dažniausiai valgomi žali bei itin vertinami tik ką nuraškyti nuo krūmelio. Tačiau juos galima naudoti ir kiek kitaip. Ši daržovė puikiai tinka koncervavimui, virimui, kepimui bei troškinimui. Dažnai pasitaiko, jog žmonės neapskaičiuoja būsimo žirnių kiekio ir jų užsiaugina labai daug. Tuomet geriausias variantas užaugintą derlių užšaldyti šaldymo kameroje ir naudoti tuomet, kai prireiks.
Žirniai yra išties nepakeičiami virtuvėje. Taip dažniausiai yra dėl jų skonio, tačiau ne ką prastesnė yra ir jų sudėtis. Daugelyje žirnelių rasite didelį kiekį A ir C vitaminų, kurie yra itin svarbūs žmogaus kūnui.
1 comment for “Žirnių charakteristika”