Šparagų charakteristika

Ar kada esate girdėję tokį augalo pavadinimą – Smidaras? Jei ne, tuomet dabar puiki proga su juo susipažinti. Pradėkime nuo to, jog šio augalo lotyniškas pavadinimas yra . Turbūt Jums, kaip ir daugeliui, šis lotyniškas vardas primins lietuviškų pupelių pavadinimą – šparagus. Tad esate teisūs, tai tie patys šparagai, tiesiog jie gali būti vadinami arba smidarais arba šparagais. Pirmasis pavadinimas būtų daugiau tarptautinis. Jau nuo seno švieži ir žali stiebeliai buvo laikomi delikatesu. Dažniausiai ši vertinga daržovė pasirodo pavasarį, kuomet žemė būna neseniai atšilusi. Tokiu laikotarpiu ūgliai pasiekia nuo šešių iki aštuonių colių ilgį. Kalifornijoje klimatas yra kiek šiltesnis, nei Lietuvoje, tad ten šių augalų derlius būna maždaug vasario mėnesį. Tačiau vėsesnėse zonose jo sulaukiama maždaug balandžio ar gegužės mėnesiais, o rytuose- net liepą.

Šis augalas yra daugiametis. Yra ištirta beveik trys šimtai veislių, tačiau plačiau paplitusios ir dažniau auginamos vyrauja tik kelios.

Kaip galvojate, kodėl prašnekome apie būtent šios rūšies daržoves? Atsakymas itin aiškus ir nesudėtingas. Būtent dėl puikios jo sudėties bei gydomųjų savybių. Pirmiausia derėtų atkreipti dėmesį į jame esančius vitaminus. Šis augalas pasižymi dideliu vitamino K kiekiu. Jis labai reikalingas organizmui, nes yra atsakingas už kraujo krešėjimą bei audinių regeneraciją. Tad tai itin vertinga daržovė žmogui, kuris daug dirba sode, nes dažnai pasitaiko įvairių nubrozdinimų ar nedidelių žaizdelių, kurių šašo susidarymui reikalinga minėtoji medžiaga.

Taip pat, smidare yra gausu vitamino A. O juk visi sodindami gėles norime skirti jų spalvas, atspalvius bei įžiūrėti aiškias žiedo formas… Tad vartodami šią daržovę galime būti garantuoti, jog mūsų akys gaus reikiamą kiekį minėtojo vitamino.

Ar žinojote, jog vitamino C galite aptikti ne tik citrinose? Jau nuo seniausių laikų yra tikima, jog šis vitaminas padeda palaikyti gerą nuotaiką ir stiprų bei ligoms atsparų imunitetą. Tad nuo šiol nusprendę, jog Jums trūksta vitamino C, negerkite papildų, o išbandykite citrinų ir smidaro magiją. Galime beveik šimtu procentų, jog pastoviai stiprinant organizmą šių dviejų komponentų pagalba, poveikis bus ne ką prastesnis, nei geriant maisto papildus ar vitaminus.

Kaip jau turbūt spėjote suprasti, šios rūšies augalai pasižymi itin stipria priešuždegiminia bei antioksidantine maistine sudėtimi, tad yra ištirta, jog būtent šparagai yra vieni iš prieš vėžinių ląstelių gamybą skatinančių daržovių. Dažniau juos vartodami kiek sumažinsite riziką vėžio ligos vystymuisi.

Šparagai yra itin vertingos sudėties daržovės. Tad tikrai ne pro šalį bus juos įtraukti kaip vieną iš maisto produktų ant Jūsų šeimos stalo. Yra itin daug receptų, kurių sudėtyje yra minėtasis komponentas. Vienas iš labiausiai paplitusių – daržovių troškinys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *