Ar kada savo sode auginote dumplūnes?

Jei taip, tai Jums turbūt yra žinomi pagrindiniai jų charakteristikos bruožai. Tačiau jei su šiuo augalu nesate susidūrę, vargu ar žinosite kas jis toks. Tad pabandysime padėti. Tai maža morkinės spalvos daržovę (kai kurie žmonės ją vadina vaisiumi), bet nėra didelio skirtumo, nes kartais pasitaiko, jog net tyrėjai neprieina bendros išvados. Vaisiaus dydis ir forma yra panašus kaip vyšninio pomidoro : nedidelis ir apvalus. Jų skonis yra malonus bei unikalus, nes atrodo, jog tai yra pomidoras su ananaso prieskoniu. Tačiau svarbu pastebėti tai, jog kai daugelis šios rūšies augalų yra valgomi, tačiau keletas yra vien dekoratyvinės. Tad rinkdamiesi krūmelį būtinai nuspręskite, ko tikitės. Ar maisto gardėsio, ar dekoratyvinio augalo. Nesuprantate, kokia gali būti jų dekoratyvinė paskirtis? Kai kurie žmonės šiuos augalus augina kaip unikalias gėles, nes sudarant vaisių aplink jį susidaro oranžinės spalvos maišelis, kuris yra itin neįprastas mūsų akims. Tad gali padėti būti vienas iš būdų, kaip padaryti savo sodą išskirtinį. Be abejo, augalai yra mėgstami ir florisčių. Ypač darant sausas puokštes ar jų kompozicijas.

Krūmeliai yra nedideli, dažniausiai primena nedidelio pomidoro krūmo aukštį. Siekia nuo vienos iki trijų pėdų. Taip pat, priklausomai nuo veislės, yra skirstomi į vienmečius ir daugiamečius. Patartina veisti vienmečius, nes priešingu atveju turite itin gerai apmąstyti sodinimo vietą. Žinoma, niekas nedraudžia antraisiais metais tiesiog išrauti, bet kam tą augalą dar papildomai kankinti žiemos periodu? Sutaupysite ir vietos, ir darbo.

Augalai mėgsta pilnai apšviestas, saulėtas erdves. Temperatūra turėtų būti šilta, tačiau ne karšta. Jie nėra atsparūs nei karščiui, nei šalčiui. Tad geriausiai jie auga šiltnamiuose, kurie yra gerai vėdinami, o naktimis galima uždaryti jų langus. Tuomet dieną nebus itin karšta, o naktį nebus progos sušalti. Taip pat neužmirškime, jog norėdami, kad daugiametė dumplūnė išgyventų iki kito sezono, turime pasirūpinti jos apsauga nuo šalčio. Jei pranašaujama itin vėsi žiema, tiesiog auginkite kaip vienmetę.

Auginimo sąlygos: šios rūšies krūmeliai itin mėgsta vandenį (visus augimo metus), tačiau reikėtų kiek sumažinti jo kiekį tuomet, kai vyksta vaisių brandinimas. Nėra išrankūs žemei, žinoma, geriau augs derlingame dirvožemyje, tačiau ne prastus rezultatus turėtų duoti augdama ir skurdžioje žemėje. Taip pat, galima sodinti ir ne lysvėse, o atskiruose vazonuose, nes jie nėra itin reiklūs dideliam žemės kiekiui. Dažniausiai serga panašiomis ligomis ir juos mėgsta panašūs kenkėjai kaip ir pomidorus. Tad darydami generalinės atsargos apipurškimą, neužmirškite ir dumplūnės krūmelių. Tik atidžiai žiūrėkite, kad purškalai nepakliūtų ant vaisių.

Dumplūnės krūmeliai – ne kiekvieno sodo puošmena, tad norėdami padaryti savo žemės sklypelį kiek unikalesniu pasisodinkite šios rūšies augalų.

 

 

  1 comment for “Ar kada savo sode auginote dumplūnes?

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *